TOP 09 nesouhlasí s referendem kvůli novým pravidlům pro eurozónu
I přes nesouhlas TOP 09 s referendem, které chtějí ODS a Věci veřejné k nové unijní smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, s všelidovým hlasováním souhlasila vláda. Ve hře jsou dvě varianty. Referendum k samotné smlouvě, nebo před vstupem Česka do eurozóny. Premiér Petr Nečas se přiklání k druhé možnosti. Podle TOP 09 by ale rozhodnout měli politici.
Jak řekl Radiožurnálu ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, není fér vypsat referendum k věci, kterou už jsme slíbili.
„Když něco slíbím, tak potom nemůžu říct: ‚No, ale teď to dodatečně podrobím referendu.‘ To se prostě nedělá. Tím ztrácíme důvěryhodnost. Já jsem řekl, kdybych viděl, že se definitivně odkloníme od hlavního proudu, pokud teď ale, což se zdá, pan premiér přece jenom smlouvu podepíše, tak se to nestane,“ uvedl Karel Schwarzenberg.
Zástupci TOP 09 s referendem nesouhlasí, neboť podle nich přísnější pravidla pro zachování rozpočtové kázně neznamenají změnu základního unijního práva. Změny chce Brusel uskutečnit v rámci mezivládní dohody. Finální verzi nového dokumentu budou evropští státníci dolaďovat 30. ledna.
O návrhu na uspořádání referenda mluví ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra a ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
„Ty skutečné důvody jsou dva. Za prvé je to kontinuita zahraniční politiky. Já nepopírám, že tady vznikají nové instituce na centrální úrovni a že dochází k nějakému přenosu pravomocí, ale to při Lisabonské smlouvě vznikalo také a docházelo ještě k většímu přenosu pravomocí. Přesto při schvalování Lisabonské smlouvy Česká republika neratifikovala referendem,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.
Pokud jde o druhý důvod, domnívá se, že je nutné, aby na sebe politici vzali odpovědnost, o kterou si říkali ve volbách.
Proti referendu k nové smlouvě je také opoziční ČSSD.
Unijní smlouvu o rozpočtové odpovědnosti chce vláda schvalovat v referendu
Číst článek
„Jednání nejsou u konce. My výsledný text té smlouvy zatím nemáme k dispozici, ale jak se to rýsuje, tak soudíme, že to povede k tomu, že podmínky fungování eurozóny, tak jak jsou definovány dnes, se poměrně zásadním způsobem změní, a tudíž náš názor je, že lidé hlasovali v referendu o přistoupení k Evropské unii, kde byly definovány nějaké podmínky, a pokud se tyto podmínky zásadním způsobem změní, tak je férové, aby o tom lidé pak rozhodli ještě jednou,“ uvedl ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra.
Kalousek popírá, že Česko pošle MMF jen poloviční částku pro eurozónu
Číst článek
Signatáři smlouvy o fiskální odpovědnosti se například zavazují, že dají do národních Ústav pravidlo, že celkové státní dluhy nepřekročí 60 procent HDP a roční schodek tři procenta. V opačném případě se dostanou pod tlak a budou jim hrozit sankce.
Premiér Petr Nečas z ODS řekl, že on sám by veřejné hlasování o smlouvě uvítal až v okamžiku, kdy budeme rozhodovat o přijetí eura.
Politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno Stanislav Balík mluví o případném referendu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3
„Já osobně spíše preferuji hlasování, které by se v případě, že se připojíme k této dohodě, týkalo celého komplexu dohod, ke kterým my budeme muset přistoupit v souvislosti se vstupem do eurozóny, například mezivládní dohody, na základě které je vytvořen mechanismus takzvané ESM – European Stability Mechanism, který má na starosti vlastně finanční pomoc členským zemím eurozóny,“ řekl Petr Nečas.
Prováděcí zákon o referendu nicméně zatím není v České republice schválen.
Politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno Stanislav Balík se domnívá, že není možné formulovat jasně a věrně otázku případného referenda.
„Osobně mám hodně velké pochyby, jestli se podaří tu otázku naformulovat tak, aby jednak zaujala nějakou větší část voličů, a jednak aby jí skutečně rozuměli a aby věděli, o čem hlasují,“ uvedl Stanislav Balík.