Ukrajinská pilotka Savčenková je vinna, rozhodl soud v Rusku

Soud v jihoruském Doněcku uznal ukrajinskou důstojnici Naďu Savčenkovou vinnou v plném rozsahu obžaloby. Podle soudu se Savčenková podílela na spiknutí, v jehož důsledku zemřeli dva ruští novináři během ostřelování kontrolního stanoviště separatistů v Donbasu. Soud také viní Ukrajinku z nezákonného překročení ruské hranice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská vojenská pilotku Nadija Savčenková naslouchá u soudu svému právníkovi | Zdroj: Reuters

Ruští pohraničníci podle ukrajinských médií nepustili k soudu ani zmocněnkyni ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Irynu Heraščenkovou: nehledě na diplomatický pas ji označili za bezpečnostní hrozbu a zakázali jí vstup do Ruska na pět let.

Heraščenková patří k ukrajinským vyjednávačům na mírových rozhovorech a je také členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výši trestu určí soud až po přečtení celého odůvodnění rozsudku, upozornil zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Soudce doněckého městského soudu Leonid Stěpaněnko prakticky přečetl text obžaloby, a dokonce použil i stejná slova - Naďu Savčenkovou podle rozsudku vedla k vraždám civilistů nenávist a zášť.

Soud neuznal ani jeden z hlavních argumentů obhajoby nevzal v úvahu důkazy, že se Savčenková v době smrti ruských novinářů nacházela v zajetí luhanských separatistů.

Výši trestu soud stanoví pravděpodobně až zítra, a to po přečtení celého odůvodnění.

Savčenková chce obnovit suchou hladovku poté, co rozsudek nabude právní moci.

Pohled do soudní síně při procesu s ukrajinskou vojenskou pilotku Nadiju Savčenkovou | Foto: Reuters

Martin Dorazín, ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme