Ural přesáhl v Orenburgu nebezpečnou hranici o dva metry. V Kazachstánu evakuují 100 000 lidí

V ruském městě Orenburg, obývaném více než půl milionem lidí, v pátek zazněly sirény, když úřady kvůli nebezpečně stoupající řece Ural vyhlásily evakuaci, oznámil starosta města podle tiskových agentur. V sousedním Kazachstánu kvůli záplavám přesunuli do bezpečí bezmála 100 000 lidí a nyní podle médií evakuují obyvatele ohrožených částí města Petropavl s více než 200 000 obyvateli, které je centrem Severokazašské oblasti.

Moskva/Nur-Sultan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Orenburgu žije asi 550 000 lidí

V Orenburgu žije asi 550 000 lidí | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

„Podle údajů hydrometeorologického střediska v Orenburgu dosáhla v 8.00 (5.00 SELČ) hladina vody v řece Ural 1129 centimetrů. Kritickou hranici přesáhla o 199 centimetrů,“ uvedla radnice podle agentury Interfax.

Za 24 hodin výška vody v řece stoupla o 69 centimetrů, dodala agentura s tím, že voda ale nyní stoupá pomaleji než dříve. Očekává se proto, že v pátek bude v Orenburgu povodeň kulminovat. Kvůli stoupání vody lze očekávat odpojení elektřiny v některých ulicích. Ve městě je zaplaveno 2687 domů.

Škody způsobené povodní v Orenburské oblasti přesáhly 40 miliard rublů (asi 10,14 miliardy Kč), informoval prezidenta Vladimira Putina šéf regionu Denis Pasler. Gubernátor dodal, že jde o velice předběžný odhad, protože voda ještě neopadává a nebylo možné škody obhlédnout.

Pod Orenburgem úřady podle agentury TASS evakuují všechny obyvatele vsi Gazodobytčikov, protože při dalším stoupání vody hrozí protržení hráze.

Úřady očekávají, že v pátek či v sobotu bude v Orenburgu povodeň kulminovat. Ve městě bylo k ránu zaplaveno 2687 domů. V celé Orenburské oblasti voda zaplavila už 11 773 obytných domů.

Odborníci očekávají, že povodeň stoupne na 11,6 metru, napsala agentura DPA a dodala, že předchozí historicky nejvýše zaznamenaná výše vody byla 9,4 metru za povodní v roce 1942.

Za nejhorší označil situaci v Orenburgu, zatímco ve druhém největším městě oblasti, Orsku, se situace „stabilizuje“, jak klesá hladina vody, která tam před několika dny prorazila ochrannou hráz.

Evakuace v Kazachstánu

V Kazachstánu bylo od začátku povodní evakuováno 99 869 lidí, včetně 36 591 dětí, uvedlo v pátek kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace podle serveru Tengrinews.kz. Na záchranných pracích se podílí 34 272 lidí s asi 4000 kusy techniky. Zaplaveno je 3563 soukromých domů a 1778 chat v šesti oblastech. V osmi regionech platí nouzový stav.

„Vezměte si doklady, teplé oblečení, lůžkoviny a zásoby vody a jídla na tři dny,“ poradily úřady podle reportérů Tengrinews obyvatelům jedné vsi u města Petropavl na severu země, kterou nařídily evakuovat po protržení protipovodňové hráze. V oblasti bylo evakuováno 1922 lidí.

OBRAZEM: Podívejte se, jak vylití třetí největší řeky v Evropě změnilo ruský Orenburg

Číst článek

Ministerstvo podle portálu v pátek také varovalo před ohrožením životů 30 000 obyvatel největšího kazachstánského města Almaty vinou nedávno odhaleného rozkrádání státních peněz při stavbě přehrady na řece Aksaj. Případ je vyšetřován, uvedl server Nur.kz a dodal, že přehrada vznikala právě s cílem ochránit obyvatele před povodněmi.

Nejhorší záplavy za poslední desetiletí vyvolal rychle tající sníh z pohoří Ural. Voda zaplavila rozsáhlá území na Urale, západní Sibiři, v Povolží a také v Kazachstánu v blízkosti řek Ural a Tobol. Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev označil nynější záplavy za nejhorší pohromu za posledních 80 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme