Válka, nemoci, hlad, chudoba. 462 000 dětí v Jemenu hrozí smrt, varuje UNICEF

Kvůli válce, hladu, nemocem a chudobě je v Jemenu v ohrožení života přibližně 462 000 dětí. Od začátku konfliktu v roce 2014 jde o nárůst o 200 procent. S odvoláním na Dětský fond OSN (UNICEF) o tom informovala agentura DPA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř půl milionu dětí v Jemenu hrozí smrt, varuje UNICEF | Zdroj: Reuters

Akutní podvýživa v nejchudší zemi na Blízkém východě je důsledkem nedostatku potravin a kolapsu dodávek vody v mnoha městech. Mnoha rodičům nezbývá než se zadlužit, aby mohli svým dětem koupit něco k jídlu.

Kolem dvou milionů dětí nechodí do školy, protože je to nebezpečné a musí pracovat. Ze zoufalství rodiče často dovolují, aby milice rekrutovaly stále mladší chlapce. Dívky se často provdávají v útlém věku.

Konflikt mezi jemenskou sunnitskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014 a dosud si vyžádal nejméně 10 000 lidských životů.

Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán. Chaosu v zemi využívá teroristická síť Al-Káida, jejíž bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme