Ve skladu paliva v přístavu Santos pořád hoří, pomoci má 'studený oheň'

Hasiči v brazilském přístavním městě Santos stále bojují s požárem obřích zásobníků pohonných hmot a dalších chemických látek. Ty se vznítily už ve čtvrtek. V areálu je celkem 58 nádrží s lihem, benzinem, naftou, rozpouštědly a dalšími chemikáliemi. Proč začalo hořet, se zatím neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár nádrží na palivo na pobřeží státu São Paulo | Zdroj: Reuters

Na místě zasahují nepřetržitě desítky hasičů, na pomoc přijely i specializované jednotky z chemiček BASF, Petrobras a Braskem.

Boj s ohněm trvá už 90 hodin. Celkem hasiči použili více než pět miliard litrů vody. Stále hoří dva zásobníky. Hasiči doufají, že na ten s bioetanolem zabere speciální pěna. Takzvaný studený oheň nechal dovézt provozovatel skladu, společnost Ultracargo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve skladu paliva v přístavu Santos stále hoří. Informace přináší zpravodaj ČRo David Koubek

Původně vzplálo šest velkých zásobníků s miliony litrů paliva. Čtyři z nich se už podařilo uhasit.

Neustálým ochlazováním okolních zásobníků pak hasiči zabránili rozšíření požáru. Nádrže, které se podařilo vyprázdnit, se plní vodou. Na místo ji přímo z moře vozí cisterny.

Voda z hašení, smíchaná s unikajícími chemickými látkami, odtéká prakticky všechna do moře. Rozsah kontaminace se teprve zjišťuje, na hladině se ale objevily tisíce mrtvých ryb, a to až 70 centimetrů velkých. Oxid siřičitý v ovzduší zase překročil přípustné normy a lidé se obávají kyselého deště.

Přilehlá polovina přístavu Santos, který je největší v Jižní Americe, bude celé pondělí blokovaná pro veškerý provoz. Podle úřadů ale není export letošní úrody narušený – pokud tedy nebude hořet ještě v dalších dnech.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme