Výbuch násilností zachvátil celé Kosovo

Nepokoje v Kosovu pokračují a zvyšují napětí v celé oblasti západního Balkánu. Armáda Srbska a Černé Hory zvýšila pohotovost některých svých jednotek na nejvyšší stupeň a do ochrany srbského obyvatelstva se zapojil i společný československý prapor. Násilnosti v Kosovu si dosud vyžádaly nejméně 31 lidských životů a přes 500 zraněných, včetně několika desítek policistů OSN a vojáků KFOR.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Kosovu

násilí v Kosovu | Zdroj: ČTK

Dvě exploze otřásly odpoledne čtvrtí Kosovské Mitrovice, kterou obývají převážně Albánci. V okolí se okamžitě rozmístili vojáci mezinárodních sil. Krátce před tím se ozvala jiná exploze v severní části města. Šlo ale o kontrolovaný výbuch, který provedli vojáci KFOR. Poté, co je albánští ozbrojenci v noci ostřelovali, vojáci kontrolovali domy tamních Albánců. Přístup do jednoho z nich si ale museli "vynutit" trhavinou.

Srbská pravoslavná církev oznámila, že v Kosovu bylo během nepokojů zničeno už 14 pravoslavných kostelů a klášterů, většinou velmi cenných středověkých památek. Jejich geografické rozmístění ukazuje, že protisrbské násilnosti zasáhly celé Kosovo. Mezinárodní mírové jednotky KFOR byly nuceny evakuovat stovky Srbů z jejich domovů, protože už nebyly schopny zajistit jejich bezpečnost. Kosovští Albánci již zapálili desítky srbských domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace v Prištině očima zváštního zpravodaje Radiožurnálu Víta Pohanky

Mezitím Severoatlantická aliance v jihosrbské provincii posiluje svoje jednotky. KFOR má v současné době v Kosovu kolem 18.500 vojáků. První posily- asi sto amerických vojáků a 80 Italů - dorazily už včera z Bosny. Během dneška se očekává přesun dalších šedesáti italských a asi stovky britských vojáků.

Etnické násilí v Kosovu odsoudil prezident země Ibrahim Rugova. Zároveň upozornil, že incidenty poškozují pokrok, kterého bylo už v této provincii dosaženo. Rugova vyjádřil politování nad zraněnými v řadách mezinárodních sil, ale nezmínil se o počtu mrtvých a zraněných. K zastavení všech akcí, které by mohly vyostřit už tak vážnou situaci, vyzval Albánce také kosovský premiér Bajram Rexhepi. Odpovědnost za krvavé nepokoje ale svalil na misi OSN, která spravuje provincii od června 1999. Podle něj tolerovala to, že si Srbové vytvářeli vlastní instituce a ty kosovské ignorovali.

Společný československý prapor je v akci

Síly KFOR rozbalují ostnatý drát na mostě v Mitrovici | Foto: ČTK/AP

Do ochrany srbského obyvatelstva v Kosovu se zapojil i společný československý prapor. Vlna násilí, která ve středu a ve čtvrtek zachvátila jihosrbské Kosovo, si podle poslední bilance Mise OSN v Kosovu (UNMIK) vyžádala přinejmenším 31 lidských životů a přes 500 zraněných, včetně několika desítek policistů OSN a vojáků KFOR.

O večerním zásahu našeho praporu informoval Radiožurnál jeho velitel Josef Kopecký: "Večer jsme museli evakuovat v obci Obilič asi 140 Srbů, protože útočících Albánců bylo tolik, že je nebylo možné ani ve spolupráci s ostatními jednotkami zadržet. Vypálili asi 40 domů a vlastně se jim podařilo zlikvidovat tuto enklávu," řekl Radiožurnálu Kopecký. Všichni čeští příslušníci jsou v pořádku.

Na dalších místech se zapojují hlavně do ochrany církevních míst, které se převážně muslimské obyvatelstvo snaží likvidovat. Ubránit se jim ale nepovedlo kostel v Podujevu, který večer lehl popelem.

Česko kvůli novým násilnostem k 1. květnu z Kosova asi nestáhne stovku svých vojáků, jak zamýšlelo. Podle premiéra Vladimíra Špidly zřejmě zůstane počet příslušníků společného česko-slovenského praporu zachován. Jednotka má 400 českých a 100 slovenských vojáků. Premiér to uvedl po setkání s generálním tajemníkem NATO v Praze.

Násilí odsoudila Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN dnes v noci na mimořádném zasedání odsoudila etnické násilí a zdůraznila, že cílem Spojených národů zůstává multietnické Kosovo. Dále také odsoudila i útoky proti jednotkám mezinárodních sil. Odpovědní pracovníci musejí pochopit, že ataky proti mezinárodní přítomnosti jsou útokem proti mezinárodnímu společenství a že extremismus nemá v Kosovu místo. Rada bezpečnosti vyzvala obyvatele, aby urovnali svoje spory mírovými a demokratickými prostředky a použili k tomu legální a uznávané cesty a instituce, hlavně OSN a orgány prozatímní správy.

Generální tajemník OSN Kofi Annan upozornil na mimořádném zasedání, že v Kosovu není vzájemné respektování komunit stále normou, jakou by mělo být. Zároveň prohlásil, že je třeba se zabývat budoucností Kosova: "Nedávné události ukazují, jak křehké jsou struktury a vztahy v Kosovu, ukazují, že navzdory pokroku dosaženému od roku 1999 jsme nedošli dost daleko."

Kofi Annan se také obrátil na kosovskoalbánské představitele a upozornil je, že jako největší etnická skupina mají hlavní odpovědnost za ochranu práv všech lidí v Kosovu, zejména pak menšin.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme