Zahraniční listy o Pákistánu

Přestože v Pákistánu stále zuří boj o život, tamní politická elita dál hraje svoje kuloární hry, píše pákistánský list Frontier Post. Musela by snad spadnout nebesa, aby opozice souhlasila s kroky premiéra. Ale ani druhá strana nemá čisté svědomí. Uškodilo by snad vládě, kdyby uspořádala malý briefing v parlamentu?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Všude na světě je přitom běžné, že když dojde ke katastrofě, opozice se s vládou spojí a společně řídí záchranné práce. U nás se ale politici dohodnout nedokážou, stěžuje si list. Zdá se, že se pákistánská vláda s následky kašmírského zemětřesení nedokázala vypořádat. To totiž neznamená, jen pohřbít mrtvé a odstranit sutiny, připomíná Frontier Post.

Jiný názor ale mají Pakistán Times. Domácí i zahraniční pomoc byla prostě úžasná, tvrdí. Mezinárodní komunita, hlavně Čína, Británie a Spojené Státy, zasáhla v~naší nejtěžší chvilce. Ani prezident Parvíz Mušaraf ale nezůstává pozadu. Společně s OSN hodlá v Azad Kašmíru zřídit stanové město. Tam by mělo najít úkryt až půl milionu obětí přírodní katastrofy. S vládou by ale měla spolupracovat i opozice, připouštějí Pakistán Times.

Dnešní srbský deník Politika komentuje dosud chladný přístup Spojených států k balkánskému regionu. V zemích západního Balkánu byl totiž v minulých dnech na návštěvě náměstek ministryně zahraničí Nicolas Burns. Cyrilicí psaná Politika jeho misi oceňuje komentářem nadepsaným Spojené státy přidaly plyn. Velkou šanci srbsko-americkým vztahům ale deník nedává, říká zpravodaj Radiožurnálu v Bělehradě Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

Britský deník The Guardian rozebírá okolnosti zmizení jeho reportéra Roryho Carolla, v Iráku. Rory zmizel včera v šíitské oblasti Bagdádu, když dělal rozhovor s obětí režimu Saddáma Husajna. Otec uneseného uvádí, že ještě včera ráno slyšel svého syna, jak mluví o připravovaném procesu s Husajnem na irské stanici RTE. Přenos proběhl z bagdádského domu, kde právě Rory natáčel. Po odchodu z domu ho zastavilo a uneslo několik ozbrojených mužů v autě.

Deník Guardian okamžitě otiskl krátkou výzvu a to i v arabštině. Novinářská práce v Iráku určitě není bezpečná. Jak ale uvádějí zúčastnění, když se dodržují určitá bezpečnostní pravidla, je riziko únosu menší. Rory Caroll se ale nebezpečí nevyhýbá, popisuje Guardian.

Americký deník Christian Science Monitor si všímá sporu mezi zastánci evoluce a stvoření. V roce 1987 zakázal Louisianský soud vyučovat na školách teorii o stvoření lidstva, pokud se učitel zároveň nezmíní i o Darwinově evoluci. Kreacionismus byl podle soudu jen náboženská víra. Její zastánci se na nějaký čas stáhli, teď ale přicházejí s~novinkou.

Jejich nová teorie se nazývá Inteligentní design. Podle ní je vesmír natolik složitou záležitostí, že ho musela stvořit nějaká nejmenovaná inteligentní bytost. Jenže příslušné orgány teorii brzy prohlédli a studenty před ní varovali. I rodiče si stěžují, že inteligentní design je jen kreacionismus jednadvacátého století. Celý případ dokazuje, že teorie stvoření nemá na veřejných školách co dělat.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme