Zahraniční noviny píší o největší korupční aféře v dějinách Česka a očekávají pád vlády

Největší korupční aféra v dějinách České republiky - tak o policejním zásahu, který se týká špiček české politiky, píší některá zahraniční média. Případ zajímá evropské i americká deníky. Obecně očekávají pád vlády a předčasné volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční média očekávají pád vlády Petra Nečase | Zdroj: Reuters

"Češi, kteří včera dopoledne zapnuli televizi, nevěřili vlastním očím. Takovou vlnu zatýkání demokratické Česko ještě nezažilo," uvádí polský list Gazeta Wyborcza.

O konci vlády list nepochybuje a předpokládá, že Česko čekají předčasné volby, ve kterých podle všeho zvítězí sociální demokraté a komunisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy na policejní zátah v zahraničních médiích zaznamenala redaktorka Helena Berková

Gazeta Wyborcza si všímá také toho, že premiér Petr Nečas včera vystoupil na veřejnosti až odpoledne, což bylo podle listu velmi pozdě. Autor dále píše o nedostatku informací a zmatcích, které policejní zásah provázely.

Slovenský deník SME vyzdvihuje, že se čeští vyšetřovatelé nebojí obvinit i vládní politiky, a ptá se, proč to nejde na Slovensku.

Další slovenský deník Pravda soudí, že "zadržení šéfky své kanceláře premiér politicky nepřežije“. Cituje Radima Bureše z české pobočky Transparency International, který řekl, že odhalení vazeb politiků s takzvanými kmotry možná obnoví důvěru v právní stát.

Také německý list FAZ pod titulkem "Razie v Praze" píše o slabé koalici a rovněž očekává, že vláda aféru politicky nepřežije.

'Korupce - dědictví komunismu'

Americká média zasazují českou aféru do širšího kontextu - korupci označují za obecný problém postkomunistických zemí střední Evropy a Balkánu.

Deník New York Times cituje slova zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka, který včerejší zatýkání označil za milník v zemi, jež předtím celá desetiletí přehlížela korupci. Ta je podle Janečka jakýmsi vedlejším produktem privatizací z 90. let.

List také očekává, že česká vládní koalice, už tak oslabená předchozími skandály, skončí. Stejně to vnímá Wall Street Journal a podle deníku Financial Times už koalice umírá několik let, a to i kvůli úsporným opatřením, která znamenala pokles obliby.

Helena Berková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme