Zahraniční tisk k monitorovací zprávě Evropské komise

Polský tisk se zabývá včerejší kritickou zprávou Evropské komise o stavu připravenosti budoucích členů Unie. Píše o ní také Gazeta Wyborcza. Jestli se Polsko nepolepší, uškodí sobě, nikoliv Unii, vyslechli si Poláci ostrá slova od komisaře pro rozšíření Guentera Verheugena.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Z 39 výtek, tzv. červených bodů, obdrželo Polsko nejvíce, a to devět, připomíná Gazeta Wyborcza. Komisař Verheugen se snažil zklamání povzbudit tvrzením, že to je jen malý úlomek ze všech problémů, které musí přistupující země řešit. A co se stane, když to nezvládneme?, ptá se deník. Nevyřešené problémy uškodí vám, ne Unii. A jestliže nebudou vytvořeny odpovědné struktury, nebudou ani peníze, shrnul stručně Guenter Verheugen. Mnozí polští politici nyní burcují k aktivitě a zdůrazňují, že vstupem do Unie bude přibývat spíše nových příležitostí než problémů, píše se v polském deníku Gazeta Wyborcza.

Závěrům monitorovací zprávy se věnují i na Slovensku. Deníky se shodují v tom, že Slovensko dostalo čtyři červené body kvůli problémům, které ale už zná dávno. Komentátor Petr Schutz v deníku Sme se zamýšlí i nad budoucností Visegrádské čtyřky a tvrdí, že toto seskupení v Evropské unii světlé zítřky nemá. Do listu nahlédla bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: Tisk

Gruzií otřásá volební skandál. Tisíce příznivců opozice se shromažďují v centru Tbilisi, aby vyjádřily svůj nesouhlas s výsledky parlamentních voleb. Ty jsou podle nich zfalšované. Protestující požadují, aby byl prezident Eduard Ševarnadze postaven před soud, pokud úředníci odpovědní za zfalšování nepřijdou o místo. Zášť mezi prezidentovými odpůrci je opravdu velká a shromáždění lidé nejdou pro ostrá slova daleko, komentuje situaci The Moscow Times.

Volební úředníci totiž tvrdí, že do hlasování se zapojilo pouze 60 % všech hlasovacích jednotek. To ale protestující Gruzínci oponují a připomínají, že nesmírně pomalé sčítání hlasů bylo zaviněno manipulací s výsledky. Šéf opozice proto vyzval guvernéry obviněných regionů, aby odstoupili a výsledky voleb byly v některých oblastech zrušeny. Pokud jeho podmínky nebudou splněny, hodlá nechat postavit Eduarda Ševarnadzeho před soud za zločiny proti gruzínskému lidu, popisuje situaci ruský deník The Moscow Times.

Ve Spojených státech se živě diskutuje o potratech, informuje o tom americký list USA Today. Prezident George Bush podepsal první federální nařízení týkající se potratů. Vyhláška je jediná svého druhu za posledních třicet let. Podpis amerického prezidenta rozpoutal vášnivou debatu zastánců a odpůrců umělého přerušení těhotenství. Zákonem je teď zakázána interrupce v pozdějším stádiu těhotenství, kterou kritici nazývají potratem částečně narozených a sám prezident Bush ji označil za hrůznou formu násilí. Dnes se americký lid a jeho vláda postavili proti násilí a budou bránit nevinné děti, cituje George Bushe USA Today.

Příznivci práva na interrupci ale považují nový zákon za první krok v boji proti potratům a zdůrazňují, že tlak na zákaz všech forem interrupce se bude stupňovat. Protestují také proti tomu, že zákon nepřipouští výjimku ani v těch případech, kdy je ohroženo zdraví ženy nebo má plod poškozené životní funkce, dodává americký list USA Today.

Robert Mikoláš, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme