Zemřel 'mudrc americké diplomacie' Brzezinski, radil Kennedymu i Carterovi

Zemřel Zbigniew Brzezinski, poradce amerických prezidentů Kennedyho i Cartera a uznávaný expert na komunismus. Brzezinskému bylo 89 let, původem byl Polák a za manželku měl Češku - neteř prezidenta Edvarda Beneše.

Washingotn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbigniew Brzezinski | Zdroj: Reuters

O úmrtí muže, který měl desítky let výrazný vliv na utváření americké zahraniční politiky, informovala v sobotu agentura AFP s odvoláním na Brzezinského rodinu.

"Pro přátele byl Zbig, pro vnoučata Šéf, své manželce byl životní láskou. Byl mi nejvíce inspirující, milujícím a oddaným otcem, jakého jsem mohla mít," uvedla dcera Mika, působící jako novinářka v televizi NBC.

Carter vzdal Brzezinskému hold jako "vynikajícímu služebníku veřejnosti" a ocenil svého někdejšího klíčového poradce jako "brilantního, oddaného a věrného" člověka.

Média připomínají Brzezinského roli při usmíření Egypta a Izraele, při podpoře Afghánců bojujících proti sovětské invazi, při normalizaci vztahů mezi USA a Čínou, ale i při nezdařeném pokusu o záchranu rukojmích z amerického velvyslanectví v Teheránu po íránské revoluci v roce 1980.

Brzezinski byl rodem Polák a za manželku měl Češku, neteř prezidenta Edvarda Beneše. Byl poradcem prezidenta Kennedyho, v letech 1977 až 1981 působil jako poradce prezidenta Cartera pro otázky národní bezpečnosti. Později pracoval jako hlavní poradce Střediska pro strategická a mezinárodní studia na Georgetownské univerzitě.

Ve Spojených státech byl uznávaným expertem na komunismus a podporoval východoevropské disidenty. V době studené války v 70. letech byl v zahraniční politice USA považován za jestřába.

Jako politolog byl Brzezinski činný i v pokročilém věku. Postavil se proti americké invazi do Iráku v roce 2003, v loňských prezidentských volbách nepodporoval Donalda Trumpa a kritizoval jeho "vágní" zahraniční politiku.

Mudrc americké diplomacie

Ruská agentura Interfax napsala, že varšavský rodák byl po dlouhou dobu "jedním z hlavních ideologů zahraniční politiky Spojených států" a proslul také svou prací na "globální strategií antikomunismu" a na "koncepci americké hegemonie nového typu", včetně posilování amerického vlivu ve střední Asii a na území bývalého Sovětského svazu.

"Odešel mudrc, který spravoval zahrádku diplomacie, Američan, který v srdci zůstal v Polsku," uvedla polská zpravodajská televize TVN 24. 

Připomněla, že v 70. letech Brzezinski polemizoval s protiválečnou levicí a kritizoval politiku uvolnění republikánských prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, která podle podle něj přílišným důrazem na kontrolu zbrojení a podceňováním lidských práv vedla k ústupkům vůči Sovětskému svazu.

Jako Carterův poradce kladl důraz na klíčovou roli "třetího koše" o lidských právech v závěrečném aktu helsinské bezpečnostní konference, což posílilo opozici ve východoevropských zemích.

V závěru Carterova působení v Bílém domě také podle polské televize zmobilizoval vůdce Západu na obranu Polska před hrozbou sovětské invaze. I po odchodu z funkce zůstal vlivným expertem na zahraniční politiku, zasazoval se i o rozšíření Severoatlantické aliance, uvedla TVN 24.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme