Zvony, dojetí a slzy. Tisíce lidí se v Římě loučily s papežem Benediktem XVI.

Papežský stolec osiřel, římskokatolická církev je bez vedení. Benedikt XVI. ukončil svůj téměř osmiletý pontifikát dobrovolně kvůli zdravotním důvodům. V moderní historii církve jde o zcela bezprecedentní krok, před ním se stejně rozhodl jen papež Celestýn V. v prosinci 1294. Se Svatým otcem se v Římě loučily tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loučení s papežem Benediktem XVI.

Loučení s papežem Benediktem XVI. | Foto: Robert Mikoláš

Nejen Vatikán, ale celý Řím se s odlétajícím papežem loučil zvoněním všech zvonů. Tisíce lidí na Svatopetrském náměstí mu provolávaly slávu a se slzami v očích mu děkovaly.

„Cítím zároveň smutek i radost. Smutek proto, že někdo, koho miluji, odchází. Ale zároveň mám radost, protože Benedikt XVI. je úžasný člověk a historie nám to určitě potvrdí," svěřuje se jedna z řádových sester.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okamžiky loučení s Benediktem XVI. zaznamenal zvláštní zpravodaj ČRo ve Vatikánu Robert Mikoláš

Krátce nato, spolu s tisíci dalšími, mává helikoptéře s papežem, která přelétá lidem nad hlavami. Poslední pozdravy míří za vrtulníkem mizícím v dáli.

Krátce nato přistává v Castel Gandolfo, kde z balkonu papežského letního sídla Svatý otec naposledy žehná věřícím a rozloučí se s nimi ještě jako papež Benedikt XVI.

Nyní už Jeho Svatost Benedikt XVI., emeritní pontifik římský, není hlavou římskokatolické církve, a bude čekat, až skončí rekonstrukce vatikánského kláštera Mater Ecclesiae, kam se uchýlí.

Římskokatolická církev nemá papeže. Pontifikát Benedikta XVI. skončil

Číst článek

„Bude tam se svou domácností, to znamená s několika lidmi, kteří tu jeho domácnost tvoří, kteří jsou s ním tady ve Vatikánu od začátku jeho pontifikátu. Je to několik sester sekulárního institutu, což je jiný typ zasvěceného života, než typický klášter,“ vysvětluje Mons. Marcel Šmejkal, jediný Čech působící ve Státním sekretariátu Svatého stolce.

Do kláštera, kde bude mít k dispozici i svou knihovnu a zahradu, se Benedikt XVI. nastěhuje asi za dva měsíce, tedy v době, kdy už bude znám jeho nástupce.

Papež Benedikt XVI. opustil Vatikán ve vrtulníku, letí do letního sídla papežů v Castel Gandolfo | Foto: Reuters

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme