Na problém nízkých penzí odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu upozornil v minulém roce signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, když týden držel hladovku před Úřadem vlády.
Režisér Petr Jančárek, producent Jiří Konečný a hudebník a exprezidentův přítel Michael Kocáb zachycovali, jak se Václav Havel snažil sžít s tím, že už není hlava státu.
Kontroverzní účast Jany Michailidu, odbornice na psychotropní látky z Pirátské strany, na Dnech antikapitalismu rozvířila opět debatu o politické příslušnosti pirátské strany.
„Země zjišťují, že existuje nerovnováha mezi tím, že všichni chápou, co je to holokaust, ale nikdo nevnímá jejich utrpení za komunismu. Cítí se uraženě a chtějí Západ vzdělat.“
Komunismus nutí lidi jednat proti jejich svědomí a zbavuje je osobní svobody. U antikomunismu bychom měli rozlišovat jeho typy podle toho, z jakých mravních zásad vychází.
Papež Jan Pavel II. byl pro věřící milujícím otcem a pro rodné Polsko za komunismu nehynoucí nadějí. Svět ho znal i jako obhájce práv slabých a utiskovaných.
Památku Milady Horákové si ve středu připomněli bývalí političtí vězni, zástupci církve i politických stran. A to na pietním místě v areálu Pankrácké věznice.
Maďarská vláda se rozhodla zvýšit dávky politicky odsouzeným za období komunismu o dvojnásobek běžného zvyšování důchodů. Vládní nařízení se dotkne přibližně 13 tisíc lidí. Státní rozpočet zatíží zvýšení dávky asi 8 miliony eur.
Premiér Petr Nečas se na pohřbu Milana Paumera přihlásil k odkazu odbojové skupiny bratří Mašínů. Pohřbu "třetího z bratří Mašínů" se dnes v Poděbradech zúčastnily stovky lidí.
Dnes odpoledne zemřel v Praze ve věku 79 let Milan Paumer, člen odbojové skupiny bratří Mašínových. Rádiu Česko a Sdružení Post Bellum to potvrdili lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze.
Aktivista Jan Šinágl prohrál spor s Miroslavem Grebeníčkem. Před Krajským soudem v Brně po něm dnes požadoval omluvu za výroky v knize ‚Hradba vzdoru.‘ Grebeníček v ní napsal, že Šinágl napadl na ‚muklovské pouti‘ na Svatém Hostýně jednoho z bývalých politických vězňů a způsobil mu zranění. Šinágl to odmítl. Soud ale nepřesvědčil a místo omluvy teď bude platit i náklady řízení žalované straně.
Přesně před dvaceti lety se v tehdejší NDR objevilo něco do té doby neslýchaného: nenásilné, ale zato opakované a stále sílící protesty proti porušování lidských práv. Centrem odporu se stalo především Lipsko. Nikdo tehdy nedokázal odhadnout, jak blízko je pád Berlínské zdi a železné opony vůbec.
Polský exprezident a bývalý vůdce hnutí Solidarita Lech Walesa se opět dostal do sporu s Ústavem národní paměti. Ten spravuje archivy bývalé státní bezpečnosti a odmítá Walesovi umožnit přístup k aktům, která na něj komunistická tajná policie vedla.
Lech Walesa - legendární vůdce polského hnutí Solidarita - oslavuje 25. výročí udělení Nobelovy ceny za zásluhy v boji proti totalitnímu systému. V Gdaňsku uspořádal mezinárodní konferenci Solidarita pro budoucnost, na kterou pozval řadu zajímavých hostů z celého světa, například 14. dalajlámu.
Případ skupiny lidí kolem bratrů Ctirada a Josefa Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti výrazné rozepře. Rozcházejí se i názory politiků na to, že premiér se rozhodl členy skupiny ocenit medailí.
O výslovném zákazu propagace komunismu a nacismu a jejich symbolů Senát rozhodne až na příští schůzi. Ta by měla být na přelomu února a března. Horní komora parlamentu dnes sice toto téma otevřela, ale debatu i hlasování odložila. Navrhl to šéf klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. Poukazoval mimo jiné na vládní návrh trestního zákona, který podle něj brzy přijde do Poslanecké sněmovny.
Senátoři dali šanci na schválení novely trestního zákona, která by zakázala nejen propagaci nacismu, ale i komunistického hnutí a komunistických symbolů. Návrh novely teď projednají senátní výbory.
Bývalý vůdce polské Solidarity Lech Walesa se poprvé nezúčastnil oficiální části oslav 26. výročí srpnových dohod. Ty ukončily vlnu stávek v Polsku a vyústily ve vznik hnutí Solidarita.