„Doteď šlo o hybridní režim se záměrem se demokratizovat, transformace může ale jít oběma směry,“ říká gruzínský politolog Ghia Nodia z Ilia State University pro iROZHLAS.cz.
„Pomalé sbližování se Západem můžeme sledovat jako výsledek série konfliktů s Ázerbájdžánem v posledních letech,“ říká expert na postsovětský region Ondřej Ditrych pro iROZHLAS.cz.
„Odsuzujme jakékoli projevy barbarského násilí na civilistech a agresi v principu, přispívejme k tomu, aby se konflikt nerozšířil, a pomáhejme hledat řešení vedoucí k mírovému soužití,“ řekl Pavel.
Prigožinova vzpoura i pokusy o pogrom ukazují, že i když se ruský režim může zdát brutální a nezdolatelný, je slabý a nerozhodný, jakmile se má vypořádat s nepokoji, které nejsou protiputinovské.
Snahou Ázerbájdžánu je dostat všechny Armény z Náhorního Karabachu pryč relativně pokojně, aby to nepřitáhlo pozornost, vysvětluje pro iROZHLAS.cz specialista na Kavkaz Vincenc Kopeček.
Těžkooděnci proti demonstrantům opakovaně použili slzný plyn, ohlušující granáty a vodní dělo. Protestující po policistech házeli dělobuchy, petardy a zápalné lahve, uvedli reportéři z místa.
Napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem stále trvá. Rusko, jehož jednotky dohlížejí na udržování míru v oblasti, chce mírové a diplomatické řešení sporu. Arménský premiér naopak požádal o ruský zásah.
Moskva ||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Výuka v Rusku nově začne každé pondělí slavnostním vyvěšením vlajky a hymnou. Do školních učebnic mají také přibýt zmínky o takzvané zvláštní vojenské operaci.
„Vzhledem k vztahům mezi federálními úřady a hlavou Čečenska Kadyrovem a mnoha osobním výhrůžkám se redakce rozhodla vyslat Jelenu Milašinovou za hranice Ruské federace,“ oznámil deník Novaja gazeta.
Lidé za Kavkazem se koně naučili dobře používat. A tamní zvířata navíc měla biologické výhody, díky mutacím totiž byli koně poslušnější a víc odolní vůči stresu.
„Během pátrací a záchranní operace na hoře Elbrus se podařilo zachránit 14 lidí, dopravit je do osady Azau pomocí sněžných roleb a předat k lékařskému ošetření.“
Když Martin putoval po Abcházii, tedy malém neuznaném státu na břehu Černého moře, tak ho zase několikrát zatkla policie. „Tam turisti nejezdí a vy s batohem u silnice jste jako terč číslo jedna.“
„Přišla mi zpráva, ve které stálo: Podívej se, jsi chytrá ženská a dobře víš, co se může stát. Chtěla bys, aby se něco stalo tvým dětem? A u toho byla fotka mého syna, jak si hraje na zahradě.“
Muž podle závěru vyšetřování založil požár zapálením molitanového polštářku na pohovce ve společenské místnosti, odtud se šířil kouř, který v zásadě udusil poškozené.
U budovy FSB v pátek ráno nejprve explodovalo výbušné zařízení slabé síly, ale nikomu se nic nestalo. V poledne ke skupině příslušníků bezpečnostních složek přiběhl muž, který se vyhodil do povětří.
„Všichni bojovníci jsou ze situace tady v Ázerbájdžánu nešťastní,“ říká jeden ze syrských bojovníků. Podle Foreign Policy mnozí začali cesty na Kavkaz litovat, desítky z nich už totiž přišly o život.
Dvě rakety dopadly večer přímo do centra Stěpanakertu. Okamžitě potom se město ponořilo do úplné tmy, takže nebylo možné odhadnout počet obětí ani rozsah škod.
Po náročných dnech, kdy posádku na tureckém pobřeží Středozemního moře a v Hatayské provincii dokola kontrolovali policisté a vojáci, byl výlet na opuštěný hrad vítaným duševním odpočinkem.
Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. „Já nesdílím názor policie, že jde o nešťastnou náhodu. V rámci preventivních opatření už trojice není umístěná u nás,“ řekl Koláček.
Požár vypukl v neděli krátce před pátou hodinou ráno. Kvůli nepřízni počasí nemohl vzlétnout vrtulník. Na místě bylo sedm zdravotnických posádek včetně dvou německých.
Pobouření vyvolala návštěva ruského poslance Sergeje Gavrilova, který během jednání meziparlamentní unie pravoslavných usedl do křesla předsedy gruzínského parlamentu a měl proslov.