Arménské království na jihu Turecka? Tatra kolem světa 2 objevuje historii Malé Asie

Mimo civilizaci se vydala z tureckého pobřeží Středozemního moře expedice Tatra kolem světa 2. Kvůli neustálým policejním kontrolám a sílícímu napětí v časech koronavirové pandemie zamířili cestovatelé do opuštěných stepí ve středu Anatolie. Cestou se ale rozhodli udělat ještě jednu větší zastávku, tatrovku zaparkovali u ruin legendami opředeného křižáckého hradu.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Cesta nahoru je dost kluzká. Jsou tu velké kameny,“ popisuje Radiožurnálu cestovatel Marek Havlíček při výšlapu na kopec nad řekou Ceyhan, která se o pár desítek kilometrů jižněji vlévá do Středozemního moře. „Před chvílí pršelo, takže to všechno klouže. Občas se musí člověk přidržovat rukama, aby nespadl s kamerou, baťohem,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Už skoro měsíc čeká cestovatelská expedice Tatra kolem světa 2 v Turecku na to, jak se vyvine situace kolem koronavirové pandemie. Během toho navštívila Hadí hrad. Více si poslechněte v reportáži Matěje Skalického

V zádech má část posádky, která se s ním vydala k Hadímu hradu, Turci mu říkají Yılankale. Podle legendy ho obývala mytická bytost Shahmaran – napůl žena, napůl had.

„Jsme na kopci, který má asi 190 metrů. Trochu mně to tu připomíná výhled z hory Říp. Ať se podívám doleva nebo doprava, tak z místa, kde stojím, vidím kolem dokola spoustu políček a zbytky zříceniny,“ hlásí Marek z vrchu kopce.

Nad troskami vlaje dnes turecká vlajka, někdy na přelomu 12. a 13. století tento hrad ale zbudovali Arméni, kteří utekli před invazí seldžuckých Turků pod Kavkazem. U Středozemního moře v tehdejší oblasti Kilíkie si založili své exilové království, kterému historici také přezdívají Malá Arménie.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Kilikijský stát byl velkým spojencem evropských křižáků, kteří už při své první výpravě v 11. století na Blízkém východě založili několik panství, včetně Jeruzalémského království nebo Edesského hrabství na Eufratu, které s Malou Arménií sousedilo. Místní arménská exkláva existovala do 14. století, kdy si oblast podrobili nejprve egyptští mamlúci a následně samotní Turkové. Arménská menšina tu byla až do genocidy v roce 1915. Hrad nad řekou Ceyhan přetrval dodnes.

„Byla tu brána s dřevěnou závorou a možná nějaká velká padací mříž. Nad bránou je díra, ze které asi lili na dobyvatele rozžhavené olovo nebo olej,“ odhaduje Marek při prohlídce okolí a obdivuje, jak jsou dodnes hradby i s několika věžemi zachovalé.

Zlomit nás může jen psychika, ví posádka Tatry kolem světa 2. Konec expedice si ale nepřipouští

Číst článek

Před pár lety Turci celý komplex opravili, aby sloužil k poznání turistům ze všech koutů světa, včetně tatrovácké expedice.

Po náročných dnech, kdy posádku na tureckém pobřeží Středozemního moře a v Hatayské provincii u syrských hranic dokola kontrolovali policisté a vojáci, je prý výlet na opuštěný hrad vítaným duševním odpočinkem. Nadále sice platí, že výprava chce co nejdřív do Gruzie nebo Ruska, objevování Malé Asie ji i za této mimořádné situace ale baví.

„Nabíjí nás to energií,“ přitakává Marek a očima hledá v dáli špičaté vrcholky hor zalité mlhou. Za vápencovým pohořím Taurus čekají výpravu opuštěné stepi centrálního Turecka a plno dalších lekcí z místní kultury a historie, na které by možná jinak nezbyl čas.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme