Pokusy o pogrom ukazují, že je ruský režim slabý a nerozhodný, myslí si ruská politoložka Stanová

Když rozvášněný dav v ruské, převážně muslimské, republice Dagestán vtrhl minulou neděli na letiště v Machačkale s úmyslem zlynčovat Izraelce, kteří tam přistáli, ruské úřady vůbec nezareagovaly. Národní garda dorazila až několik hodin poté, co výtržníci obsadili celé letiště, včetně ranveje, a i potom si počínala netypicky zdrženlivě, píše ruská politoložka Taťjana Stanová na stránkách Carnegieho nadace pro mezinárodní mír.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Machačkala (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dagestán a útok na cestující z Izraele (Captain of one of the planes, landed at Dagestan International Airport warns passengers to stay put, and not leave the plane)

Dagestán a útok na cestující z Izraele (Captain of one of the planes, landed at Dagestan International Airport warns passengers to stay put, and not leave the plane) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Pokusu o pogrom předcházely i jiné antisemitské protesty na severním Kavkaze. Rozběsněný dav hledal Židy i v hotelu v Chasavjurtu o několik set kilometrů dál. V Nalčiku, metropoli ruské Kabardsko-balkarské republiky, výtržníci podpálili židovské středisko. Na žádný z těchto incidentů úřady v podstatě nereagovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Vojenská vzpoura Jevgenije Prigožina před několika měsíci i pokus o pogrom v Machačkale obnažily tři palčivé problémy Putinova režimu, které mu brání na podobné potíže pohotově reagovat. Naznačují, že ruská vláda je v nebezpečné politické situaci víceméně ochromená.

Prvním problémem je jednostrannost režimu – bojuje pouze proti svým odpůrcům, neustále zdokonaluje mechanismy represe a úspěšně potlačuje jakoukoli formu protiputinovských nálad.

Očividně ale nemyslí na nic jiného, píše politoložka. Regionální představitelé vědí přesně, kdo je nepřítel – jsou to Putinovi kritikové, stoupenci Alexeje Navalného, liberálové a protiváleční aktivisté. Když ale dojde k incidentu jako na letišti, netuší, jestli mají delikventy považovat za nepřátele, nebo stoupence režimu.

Stejný problém byl zjevný, když Prigožin a jeho vojáci táhli na Moskvu. Zmatení bezpečnostní činitelé ani regionální úřady nevěděli, za co je považovat – jestli za zločinecké povstalce, nebo za válečné hrdiny usilující o svá práva.

Krize odpovědnosti

Druhým problémem je krize politické odpovědnosti. Když úřady čelí nějaké ohrožující situaci, k jejímuž řešení nemají pokyny shora, raději nedělají nic.

„Když ruské úřady čelí ohrožení, ke kterému ale nemají pokyny shora, nedělají raději nic.“

I tento problém se projevil při Prigožinově vzpouře – to, co si někteří lidé vykládali jako neochotu bezpečnostních složek střílet na vagnerovce, bylo ve skutečnosti spíš váhání způsobené nedostatkem instrukcí.

V případě pogromu na letišti mohlo brutální potlačení nepokojů rozhněvat federální centrum; ani ne tak kvůli samotným nepokojům, ale stran neschopnosti regionálních orgánů vyřešit problém v klidu. Užití síly proti davu by mohlo celou věc přenést na federální úroveň a Putin dává jasně najevo, že si nepřeje, aby ho někdo obtěžoval regionálními problémy.

Strach regionálních představitelů z užití síly nepramení z neschopnosti potlačit nepokoje, ale z nedostatku politické vůle k rozhodným krokům. První reakcí dagestánského vedení bylo, že na letiště vyslalo dva regionální ministry, aby s násilníky promluvili. Ničeho samozřejmě nedosáhli a několik hodin nato přišla Národní garda.

Jen horké hlavy?

Vrchní představitel Dagestánu Sergej Melikov, tvrdý a zkušený bezpečnostní činitel, který sloužil v první čečenské válce, se k situaci vyjádřil až později večer. Byl přitom stejně mírný, jako když několik hodin předtím odsoudil další antisemitské incidenty v Machačkale a Chasavjurtu.

Protižidovský dav vtrhl na letiště v ruském Dagestánu. Stovky lidí hledaly letadlo z Izraele

Číst článek

Málem výtržníkům vyjádřil solidaritu a vytkl „horkým hlavám“, že vyvolaly „nedorozumění“, jak označil hon na Židy v chasavjurtském hotelu. Nakonec navrhl, že by násilníci z Machačkaly mohli svou „hanbu smýt“ tím, že půjdou bojovat na Ukrajinu, a slíbil, že zadržení nebudou z ničeho obviněni.

Posledním problémem je sám Putin – všichni čekají na jeho reakci. V případě Machačkaly však žádná nepřišla až do následujícího dne, kdy incident připsal „zahraničnímu vměšování“, a to bez toho, aby přidal nějaké důkazy.

Pod Putinovu úroveň

Prigožinova vzpoura i pokusy o pogrom na severním Kavkaze ukazují, že i když se ruský režim může zdát brutální a nezdolatelný, je slabý a nerozhodný, jakmile se má vypořádat s jakýmikoli nepokoji, které nejsou protiputinovské.

Regionální orgány vzhlížejí k Moskvě, ta od nich očekává takzvané „odpovědné chování“ a Putin a nejvyšší představitelé dávají ruce pryč s tím, že takové obyčejné záležitosti jsou pod jejich úroveň.

Úřady se z incidentu v Machačkale nepoučí stejně, jako se nepoučily z Prigožinovy vzpoury. Znamená to, že kdyby propukly hromadné násilné nepokoje, bude reakce regionálních i federálních orgánů opět opožděná, nerozhodná a shovívavá. Jednoho dne se to nevyhnutelně obrátí proti režimu, uzavírá.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu.

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme