zveřejnění

zveřejnění v textech na iROZHLASU

|Ondřej Klapal, Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Nebylo by to důstojné. Policie nezveřejní záznam incidentu, při němž byl v Charlotte zastřelen Afroameričan

Policie v americkém městě Charlotte zatkla během druhé noci násilných protestů 44 lidí. Pět strážníků a devět demonstrantů je zraněných, z toho jeden vážně. Obyvatelé hlavního města státu Severní Karolína protestují poté, co místní černošský strážník zastřelil Afroameričana Keitha Scotta, který podle policie odmítl odhodit zbraň. Policie incident natočila na kameru, ale video odmítá zveřejnit. Nebylo by prý důstojné ukázat záznam posledního dne zastřeleného muže

|Matěj Štýs |Film

Akademie odhalí nominace na Oscara. Mezi favority jsou i Hvězdné války

Už dnes se filmový svět dozví letošní nominace na prestižní ceny Oscar. Americká Akademie filmového umění bude hodnotit především snímky ze Spojených států. Tradičně velmi sledovanou kategorií je ale i zahraniční film. Žádný z českých se letos neprobojoval ani do užších nominací.

Čistý zisk ČEZu se v pololetí meziročně snížil. Klesl na 15,4 miliardy korun

| ČTK, Zuzana Petráňová |Ekonomika

ČEZ zveřejnil svůj zisk za první pololetí letošního roku. Čistý zisk společnosti klesl v pololetí o 11 procent na 15,4 miliardy korun. Provozní zisk klesl o 4,5 miliardy. Tržby vzrostly díky růstu prodeje elektřiny, plynu i tepla meziročně o procento na 102,9 miliardy korun. ČEZ o tom informoval na svých webových stránkách. Výsledky mírně překonaly odhady analytiků.

|Tomáš Mařas |Regiony

Kravaře na Českolipsku dostaly pokutu za zveřejnění jmen drobných kriminálníků

Kravaře na Českolipsku mají zaplatit pokutu 30 tisíc korun. Úřad pro ochranu osobních údajů tak potrestal obec za to, že na svých internetových stránkách zveřejnila jména dvou obyvatel, jejichž drobné krádeže se řeší v přestupkovém řízení. Už na začátku srpna, kdy obec začala jména zveřejňovat, byli její obyvatelé za jedno – je to třeba.

|Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

Návrh na volný přístup ke smlouvám na veřejné zakázky pustili poslanci dál

Bude se u vás stavět něco velkého a vás by zajímalo, jestli obec neplýtvá penězi a jak vypadá smlouva s vybranou firmou? V budoucnu už by to neměl být problém. Poslanci dnes podpořili návrh zákona o povinném zveřejňování smluv, ve kterých jde o veřejné peníze. Normu by musely dodržovat všechny instituce, které podléhají zákonu o svobodném přístupu k informacím. Smlouva, která nebude zveřejněná v registru, by podle předlohy byla neplatná.

Rozhodnutí nezveřejnit fotky mrtvého bin Ládina rozdělilo Američany

|Vít Pohanka, Martin Křížek, Katka Brezovská |Zprávy ze světa

Americká vláda nezveřejní posmrtné fotografie Usámy bin Ládina. Rozhodl o tom prezident Barack Obama. Nechce prý publikací hrůzných záběrů jitřit vášně muslimů a vyvolávat ještě hlubší nenávist příznivců Al Káidy vůči USA. V samotných Spojených státech, jak mezi politiky, tak veřejností, vyvolalo nejnovější rozhodnutí Obamy smíšené reakce.

|Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katka Brezovská |Ekonomika

Dozorčí orgány po celém světě vytáhly do boje proti insider tradingu

Dozorčí orgány v Americe, Evropě i Asii v posledních několika dnech vytáhly do boje proti takzvanému insider trading - tedy zneužívání důvěrných firemních informací, ke kterým mají přístup jen zasvěcené osoby. Jak totiž ukazují dostupné závěry šetření z Ameriky a z Evropy, stejně jako signály z Japonska a z Číny, právě tyto osoby stále častěji důvěrné informace prodávají obchodníkům s cennými papíry. Ti pak díky takto nabité nefér výhodě na trzích vydělávají.

|Milan Slezák, Jaromír Marek, Lukáš Vincourek, Lenka Rafaelová, Jan Bumba, Dalibor Zíta |Zprávy ze světa

WikiLeaks zveřejnil čtvrt milionu tajných amerických dokumentů

Světová diplomacie je na nohách. Kontroverzní internetový server WikiLeaks zveřejňuje tajné diplomatické depeše z celého světa, včetně Prahy. Zveřejnění celkem 250 tisíc tajných hlášení z ambasád Spojených států po celém světě ostře odsoudil Bílý dům. "Je to hazard s lidskými životy," píše se v čerstvém prohlášení ministerstva zahraničí Spojených států.