Cvetković: Srbsko považuje ČR za svého důležitého partnera

Česko podporuje Srbsko v jeho evropských integracích. Bělehrad má také velký zájem o české know-how při cestě do EU i ekonomickou spolupráci při modernizaci srbské infrastruktury. V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas to uvedl srbský premiér Mirko Cvetković.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbského premiéra Mirka Cvetkovice přijal i prezident Václav Klaus

Srbského premiéra Mirka Cvetkovice přijal i prezident Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Doktor Mirko Cvetković je ekonom, v zahraničí pracoval pro Světovou banku, doma v Srbsku byl ministrem financí, šéfem privatizační agentury a od roku 2008 je předsedou vlády se silně proevropským zaměřením. A právě o tom, i o bilaterálních vztazích, v rozhovoru pro Český rozhlas mluvil nejvíce:

„Především si myslím, že tato návštěva v Praze byla mimořádně úspěšná. Naše vztahy jsou dobré, což může být jakýmsi deštníkem pro ekonomickou spolupráci. Důkazem je srbsko-české podnikatelské fórum, které jsme s premiérem Nečasem zahájili.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Martina Dorazína se srbským premiérem Mirkem Cvetkovićem

„Nemyslíme si, že by se stát měl příliš plést do ekonomiky. Sami podnikatelé musí vědět, co je pro ně výhodné. Naším úkolem je vytvořit prostředí, organizovat fóra, což se nám podařilo, myslím, velmi úspěšně.“

Srbsko a Českou mají podle premiéra Cvetkoviće velký potenciál ve vzájemném obchodu i investicích:

„Srbsko dělá mnoho pro to, aby bylo atraktivní zemí pro zahraniční investice. Česko jako člen Evropské unie a bohatá země může najít hodně důvodů pro investice v Srbsku. Pozval jsem proto české podnikatele, aby se zúčastnili tendrů například na stavbu silnic nebo železnic, aby nabídli své zboží a služby na trhu, který roste.“

Konkrétně by se české firmy mohly zapojit do modernizace železničního koridoru číslo 10, který vede přes Srbsko do Bulharska:

„Jde o miliardy eur. My zatím nemáme finanční zajištění celého projektu, a proto postupujeme po etapách. V Praze jsme podepsali mezivládní dohodu o účasti jedné české firmy při rekonstrukci a elektrifikaci železnice, a to na úseku koridoru 10 mezi městem Niš a bulharskou hranicí. Jde o kontrakt za zhruba 130 milionů eur.“

Problém při obchodování se Srbskem nebo investicích je ale slabá legislativa, špatná práce soudů a samozřejmě korupce, což před několika dny konstatovala i zpráva evropského komisaře pro rozšíření unie Štefana Fulleho.

Je dobře, že jste mi tuto otázku položil. Mám dojem, že někdo zcela mylně interpretoval zprávu o pokroku zemí, které chtějí vstoupit do Unie. V našem případě je to úplně naopak: tato zpráva je pro Srbsko velmi pozitivní a poukazuje na velký počet oblastí, ve kterých došlo ke zlepšení, ale samozřejmě i ty oblasti, kde musíme přidat.“

„Je tu značná disproporce mezi pozitivní a negativní částí zprávy. Ta negativní část je spíše pomocí, abychom se soustředili na tyto problémy a vyřešili je.“

Srbsko za dobu demokratických vlád získalo letos nejlepší hodnocení, připomíná premiér Cvetković a tvrzení, že investice v Srbsku nejsou bezpečné, má podle jeho ujištění k pravdě daleko.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme