Pátá loď: příběh o dvojčatech v 'péči desetileté matky' míří do kin

Desetiletá Jarka přijde za zvláštních okolností k dvojčatům a v kočárku je odveze do zahradní chatky. Tam si spolu se svým kamarádem vytvoří vlastní rodinu. Hrou na mámu a tátu si kompenzuje lásku, kterou doma postrádá. Taková je hlavní zápletka nového slovensko-českého filmu Pátá loď, který ve čtvrtek vstupuje do českých kin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský Film Pátá loď | Foto: Festival Berlinale

Volné filmové adaptace na Slovensku velmi dobře přijatého románu Moniky Kompaníkové Pátá loď se zhostila režisérka Iveta Grófová. Téma inspirované skutečnou událostí, kdy holčička v Čechách ukradla malé dítě, se kterým si hrála na maminku, ji velmi zaujalo.

'Spisovateli, který nebrečí se čtenářem, se nedá věřit,' říká autor Volání netvora

Číst článek

„Dívka, která nemá úplně ideální vyhlídky na svůj další vývoj ani úplně ideální rodinu, si najde velice hezký a originální způsob, jak do života dostane něco pozitivního,“ shrnuje příběh režisérka.

Pátá loď vznikla v slovensko-české koprodukci. Z letošního Berlinale si snímek odvezl Křišťálového medvěda za nejlepší film v sekci, kterou hodnotí dětská porota. Film totiž promlouvá jak k dospělému, tak i k dětskému publiku.

Snímek vypráví složitý osud malého děvčátka, o které se jeho velmi mladá máma příliš nestará. Velký prostor v něm mají také dvě miminka a hlavní roli malé Jarky dostala Vanessa Szamuhelová, která už si v několika filmech zahrála. „Pro mě to byla výhoda, protože teď mám devítiměsíčního bratra, takže jsem věděla co a jak,“ řekla o zkušenosti s batolaty před kamerou.

Pátá loď je umělecký film se silnou výtvarní stránkou. Na českých plátnech se objevil už v rámci festivalu Febiobest a nyní vstupuje do běžné distribuce.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme