Začíná škola a britská ekonomika i premiér si snad oddechnou

Tak nám začíná škola a britský premiér Boris Johnson by si snad konečně mohl oddechnout. V posledních dnech totiž nemluvil o ničem jiném než o nutnosti začít výuku. A v zájmu publicity se nechal fotografovat ve školních třídách. Dokonce usedl v obleku na podlahu tělocvičny, uprostřed fotografy postrašených žáčků.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson mezi žáky ve školní tělocvičně ve městě Coalville

Britský premiér Boris Johnson mezi žáky ve školní tělocvičně ve městě Coalville | Foto: Jack Hill | Zdroj: ČTK/AP

Premiérovo nabádání ovšem mířilo na rodiče. Protože pokud půjdou děti do školy, rodiče se mohou konečně vrátit do práce – dosud tak učinilo jen 17 procent – a hospodářství země se může začít zotavovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jůn: Začíná škola a britská ekonomika i premiér si snad oddechnou

Po bezprecedentním pádu ekonomiky je to hlavně ve městech s devastovaným sektorem služeb absolutní nutnost. Provládní deník Daily Telegraph pohrozil, že jinak mnohá pracovní místa zmizí.

Většina Britů se s Johnsonem shoduje kvůli přehnanému strachu některých rodičů, kteří tvrdí, že se děti ve škole nakazí koronavirem. Nakažení učitelů se zase dlouho bály jejich odbory. To je ovšem podle vědců na prvním stupni téměř vyloučeno, i na tom druhém je to pořád o mnoho míň, než po návratu domů. Tedy od rodičů, sousedů či starších kamarádů.

Chaos kolem karantén

Média ovšem premiéra podezírají, že volání po návratu do školy mělo zakrýt vládní fiasko. Tedy ucouvnutí ohledně stanovení zástupných výsledků maturit a závěrečných zkoušek za pomoci algoritmů, prý spolehlivějších než hodnocení učiteli. Výsledky však byly podhodnoceny a mnohé studenty proto vysoké školy odmítly.

Ministr školství Gavin Williamson – na karikaturách jako popleta z televizního seriálu Některé matky je prostě mají – jak známo pod tlakem studentských protestů nakonec ucouvl a dovolil užít přesnější, a hlavně vyšší známky odhadnuté učiteli.

Williamsona však Johnson obětovat nechce a rezignaci, požadovanou studenty i odbory, nepřipustil. Zato byli přinuceni rezignovat nejvyšší vládní úředníci – ředitelka zkouškového dozoru Sally Collierová a den poté i tajemník ministerstva školství Jonathan Slater.

Vyhazovy pozorovatelé považují za další skandální pokus premiérova poradce Dominica Cummingse – po už třech předcházejících, podobně vynucených rezignacích – ovládnout politicky neutrální státní úřednictvo.

‚Zmutovaný algoritmus‘

Johnson ovšem před studenty s úsměškem prohlásil: „Obávám se, že vaše známkování téměř vykolejil zmutovaný algoritmus.“ Asi podle želv Nindža. Generální tajemník největší učitelské odborové centrály Kevin Courtney opáčil, že premiér „jen bezostyšně pokrčil rameny nad katastrofou, zaviněnou jeho vlastní vládou“.

To ještě není všechno. Johnsonova vláda a ministr Williamson neustáli ani debatu o nošení roušek ve společných školních prostorách žáky druhého stupně (v nakažených oblastech). Nejdříve byli proti – jako v řadě dalších problémů – a poté, co je předešla skotská premiérka Sturgeonová – otočili na obrtlíku. Mnohé tak navíc znejistěli, neboť rozhodnout mají ředitelé škol.

Přidejme chaos kolem nekontrolovaných a nekontrolovatelných karantén, nejnověji kontroverzně i na Česko a můžeme usoudit, že kvůli populistickým obavám z nepřízně voličů nerozhodná a rozpačitá vláda je Britům víc ke škodě než k užitku.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme