Vytýkací dopis všem autorům vytýkacích dopisů

Březen je v Česku měsíc s nejvyšším počtem obětí covidu od počátku epidemie, nemocnice v některých městech jsou stále pod neskutečným tlakem, ale společností už se začíná šířit opatrná úleva z nižších denních počtů nakažených. A politici začali rozesílat vytýkací dopisy.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal rovnou tři svému ministru zdravotnictví a upozornil tak veřejnost, že v dubnu budou dny Jana Blatného (za ANO) nejspíš sečteny. Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL předala vytýkací dopis Andreji Babišovi a vyčítá mu manažerská selhání a to, že nezajistil dostatek vakcín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Vytýkací dopis všem autorům vytýkacích dopisů

Tento způsob komunikace možná vypadá vtipně ve sněmovně a v nejvyšší politice, úplně ale míjí dnešní potřebu dát veřejnosti už konečně východisko, cestovní mapu do normálních času; naději.

Od loňského prosince dramaticky klesl počet lidí, kteří považují opatření proti šíření koronaviru za účinná – o 25 procentních bodů na necelou třetinu. Ukazuje to únorový výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Naopak přesvědčení o neúčinnosti opatření sdílí 63 procent společnosti, o 26 procentních bodů víc než na konci loňského roku.

Radujme se z poklesu údajů o nákaze, ale veřejnost zjevně vidí realitu: stále vysoké absolutní počty nakažených, hospitalizovaných i nelichotivé srovnání s jinými zeměmi. Trvá to všechno dlouho, pro zdravotníky, živnostníky, samoživitelky, zaměstnance firem, učitele, rodiče i děti. Je to vysilující a ničivé.

Psaní vytýkacích dopisů je cesta do minulosti

Jistěže je na místě kritizovat mnoho kroků minulých měsíců, od prvních předražených nákupů po poslední nesmyslnou restrikci, analyzovat je, poučit se z nich. Ale právě v této chvíli, v „nejtemnější hodině těsně před úsvitem,“ jak ji nazval Jan Konvalinka, a také půl roku před volbami do sněmovny je čas myslet na budoucnost.

Politické vytýkací dopisy – ano, je to jen charakteristický detail – jsou kapky jedu do už tak mrtvých vod veřejné debaty. Koktejl míchaný z únavy a výkřiků předvolební kampaně určitě nevyvolává novou energii a odhodlání, které bude společnost už brzy potřebovat – na nápravu škod ve vzdělávání, ekonomice, zdravotnictví, prostě všude.

Za pár týdnů bude Česko stát na nové startovní čáře s dalšími zeměmi v Evropě i na světě. Očkování, návrat k normálnímu životu, nový start ekonomik, reformy… Některé země využijí záplavy miliard z Evropského fondu obnovy k úplné proměně svých systémů zdravotnictví, státní správy a vzdělávání. Jiné tento novodobý Marshallův plán promrhají.

Ta prozíravá část Evropy se bude modernizovat a další případná epidemie tam nenapáchá takové škody. Ty do minulosti zahleděné země budou zaostávat a trauma koronavirové se s nimi povleče desetiletí. Tak jako po druhé světové válce a po revolucích roku 1989 budou vítězové a poražení.

Vítězové dnes nejvíce očkují, spřádají smělé plány a jejich politici se snaží inspirovat společnost pro příští důležité měsíce.

Poražení píšou vytýkací dopisy.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme