Začal festival Prix Bohemia Radio. Libuše Švormová na zahájení převzala rozhlasovou Thálii

Herečka Libuše Švormová převzala v pondělí večer v Olomouci při slavnostním zahájení čtyřdenního mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Ocenění si vysloužila za roli ženy ve hře Děti pekla.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Festival Prix Bohemia Radio v Olomouci | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Loni rozhlasovou Thálii obdržel Ondřej Brousek za hlavní roli Dmitrije Šostakoviče ve hře Tři životy Dmitrije Šostakoviče. Do festivalové Síně slávy byla v pondělí večer uvedena rozhlasová a televizní moderátorka Jana Klusáková.

V Olomouci začala Divadelní Flora, potrvá do prosince. Festival nabídne současnou činohru i workshopy

Číst článek

Mezinárodní festival Prix Bohemia Radio byl v pondělí v Olomouci zahájen poslechem šesti finálových rozhlasových pořadů z kategorie zaměřené na dokument. Po finálových dokumentárních pořadech se v úterý v Olomouci představí čtyři české a osm zahraničních reportáží, ve středu pět finálových děl v sekci věnované dramatické tvorbě a ve čtvrtek pět finalistů v multimediální kategorii.

Festival do čtvrtka kromě poslechu rozhlasové tvorby nabídne i divadlo, Kavárnu Potmě nebo představení podcastových novinek. Vzpomínat se bude na bývalou čestnou prezidentku festivalu Hanu Maciuchovou, jejíž roli přebírá Igor Bareš. Herečku, která zemřela letos v lednu, si boudu návštěvníci moci připomenout v úterý mezi 15.00 a 16.00 v Kavárně Potmě prostřednictvím ukázek z její rozhlasové práce.

Ve středu se bude program festivalu věnovat novinkám v podcastové tvorbě, jejíž součástí je i projekt Digitální spisovatel. Nadační fond Českého rozhlasu připravil Noční běh pro Světlušku.

Program pro nevidomé

Festival představí také některé služby, které rozhlas obecně nabízí nevidomým a slabozrakým lidem, kteří tvoří velkou část konzumentů rozhlasové tvorby. Patří k nim třeba projekt Nevidomý fanoušek, kdy komentátoři Českého rozhlasu komentují přímo na stadionu dění, které nevidomý nevidí.

Podobně se tento postup zkouší v kultuře, v Praze takovou příležitost nabídlo jedno představení divadla Mana a v Olomouci na festivalu se to vyzkouší na představení Transky, body, vteřiny Divadla Petra Bezruče. Oceňované představení režiséra Tomáše Dianišky je inspirované příběhem československé atletky Zdeny Koubkové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme