Film Hobbit se bude točit na Novém Zélandu. Vyjednala to tamní vláda

Nestává se příliš často, že by filmaři zasedli ke stolu s politiky k důležitému jednání. Na Novém Zélandu ale dokonce samotný premiér oznámil národu, že po náročných jednáních studio Warner Brothers natočí v zemi film Hobbit na motivy knihy J.R.R. Tolkiena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hobitín, filmová vesnička na Novém Zélandu | Foto: Robert Mikoláš

Novozélandská vláda se do jednání o natáčení filmu Hobbit zapojila proto, že filmaři se původně lekli odborové stávky herců a chtěli si najít jiné místo na točení filmu, u kterého se dá předpokládat obrovský divácký zájem. Filmařům šlo především o to mít jistotu, že jim stávky nezkomplikují natáčení už tak dost drahého filmu případně následné žaloby, které by film prodražily. Mluvilo se o natáčení ve Skotsku, Anglii, Irsku, Kanadě a dokjonce i prý v Česku.

Podle ekonomů by ztráta projektu mohla ostrovní stát připarvit o 1,5 miliardy dolarů (126 miliardy korun). Novozélandská vláda tak během dvoudenního krizového jednání musela slíbit extra úlevy ve výši 20 milionů dolarů a okamžitou změnu zákoníku práce, ve kterém se musí vyjasnit jaký je rozdíl mezi zaměstnancem a najatým dodavatelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novozélandská vláda vyjednala natáčení filmu Hobbit v zemi. Podrobnosti od redaktora Ondřeje Boudy v Dopoledním Radiožurnálu.

Jak přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda, dvacet milionů dolarů vláda filmařům z části sleví na daních a z části pomůže při propagaci filmu. Výměnou za to, že na DVD bude i krátký reklamní film o Novém Zélandu. „A jelikož trilogie Pána prstenů přilákala na ostrovy spoustu turistů, tak to určitě budou dobře investované peníze,“ dodal.

A jak na Rádiu Česko v této souvislosti doplnila redaktorka Dana Votýpková, není proto divu, že když se na veřejnost dostaly informace o možném přemístění natáčení do zahraničí, tak proti tomu na ulicích protestovali tisíce Novozéĺanďanů.

„Nesli například transparenty s obrázkem Gluma, jedné z postav Pána Prstenů, s nápisem "save my precious home", tedy "zachraňte můj milovaný domov" což souvisí s tím, že Glum zotročený zlou silou prstenů o něm mluvil jako o "my precious".

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti k natáčení filmu Hobbit na Novém Zélandu přinesla na Rádiu Česko redaktorka Dana Votýpková.

Předpokládá se, že film Hobbit vytvoří 1000 pracovních míst a bude představovat miliardu dolarů pro novozélandskou ekonomiku. „Takže změna zákona, který by se stejně asi musel měnit, protože je nejednoznačný a umožňuje různé výklady, je vlastně minimální cena za takovou zakázku,“ uvedl redaktor.

Novozélandský filmový průmysl roste

Jen za poslední dva roky stoupl zisk různých firem spojených s natáčením, vytvářením efektů a podobně ze 26 milionů dolarů na 196 milionů. Je to největší soukromý zaměstnavatel ve 4 milionové zemi.

Nový Zéland určitě má co nabídnout a kromě levné pracovní síly a perfektním zázemí láká filmaře především na úchvatné exteriéry, které proslavila už trilogie Pán prstenů.

Ale různé země se v tomto oboru předbíhají, kdo nabídne filmařům větší slevy a lepší podmínky a tak je konkurence tvrdá. I proto se do jednání zapojila přímo novozélandská vláda.

Dvoudílný film Hobbit by se měl po mnoha zpožděních a odkladech začít točit už v únoru. A jak na Rádiu Česko informovala redaktorka Dana Votýpková režisérem bude i nadále Peter Jackson a ústřední postavu Bilbo Bagginse bude tentokrát hrát britský herec Martin Freeman.

Ondřej Černý, Katka Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme