Film Hobbit se bude točit na Novém Zélandu. Vyjednala to tamní vláda

Nestává se příliš často, že by filmaři zasedli ke stolu s politiky k důležitému jednání. Na Novém Zélandu ale dokonce samotný premiér oznámil národu, že po náročných jednáních studio Warner Brothers natočí v zemi film Hobbit na motivy knihy J.R.R. Tolkiena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hobitín, filmová vesnička na Novém Zélandu | Foto: Robert Mikoláš

Novozélandská vláda se do jednání o natáčení filmu Hobbit zapojila proto, že filmaři se původně lekli odborové stávky herců a chtěli si najít jiné místo na točení filmu, u kterého se dá předpokládat obrovský divácký zájem. Filmařům šlo především o to mít jistotu, že jim stávky nezkomplikují natáčení už tak dost drahého filmu případně následné žaloby, které by film prodražily. Mluvilo se o natáčení ve Skotsku, Anglii, Irsku, Kanadě a dokjonce i prý v Česku.

Podle ekonomů by ztráta projektu mohla ostrovní stát připarvit o 1,5 miliardy dolarů (126 miliardy korun). Novozélandská vláda tak během dvoudenního krizového jednání musela slíbit extra úlevy ve výši 20 milionů dolarů a okamžitou změnu zákoníku práce, ve kterém se musí vyjasnit jaký je rozdíl mezi zaměstnancem a najatým dodavatelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novozélandská vláda vyjednala natáčení filmu Hobbit v zemi. Podrobnosti od redaktora Ondřeje Boudy v Dopoledním Radiožurnálu.

Jak přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda, dvacet milionů dolarů vláda filmařům z části sleví na daních a z části pomůže při propagaci filmu. Výměnou za to, že na DVD bude i krátký reklamní film o Novém Zélandu. „A jelikož trilogie Pána prstenů přilákala na ostrovy spoustu turistů, tak to určitě budou dobře investované peníze,“ dodal.

A jak na Rádiu Česko v této souvislosti doplnila redaktorka Dana Votýpková, není proto divu, že když se na veřejnost dostaly informace o možném přemístění natáčení do zahraničí, tak proti tomu na ulicích protestovali tisíce Novozéĺanďanů.

„Nesli například transparenty s obrázkem Gluma, jedné z postav Pána Prstenů, s nápisem "save my precious home", tedy "zachraňte můj milovaný domov" což souvisí s tím, že Glum zotročený zlou silou prstenů o něm mluvil jako o "my precious".

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti k natáčení filmu Hobbit na Novém Zélandu přinesla na Rádiu Česko redaktorka Dana Votýpková.

Předpokládá se, že film Hobbit vytvoří 1000 pracovních míst a bude představovat miliardu dolarů pro novozélandskou ekonomiku. „Takže změna zákona, který by se stejně asi musel měnit, protože je nejednoznačný a umožňuje různé výklady, je vlastně minimální cena za takovou zakázku,“ uvedl redaktor.

Novozélandský filmový průmysl roste

Jen za poslední dva roky stoupl zisk různých firem spojených s natáčením, vytvářením efektů a podobně ze 26 milionů dolarů na 196 milionů. Je to největší soukromý zaměstnavatel ve 4 milionové zemi.

Nový Zéland určitě má co nabídnout a kromě levné pracovní síly a perfektním zázemí láká filmaře především na úchvatné exteriéry, které proslavila už trilogie Pán prstenů.

Ale různé země se v tomto oboru předbíhají, kdo nabídne filmařům větší slevy a lepší podmínky a tak je konkurence tvrdá. I proto se do jednání zapojila přímo novozélandská vláda.

Dvoudílný film Hobbit by se měl po mnoha zpožděních a odkladech začít točit už v únoru. A jak na Rádiu Česko informovala redaktorka Dana Votýpková režisérem bude i nadále Peter Jackson a ústřední postavu Bilbo Bagginse bude tentokrát hrát britský herec Martin Freeman.

Ondřej Černý, Katarína Brezovská, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme