Marocké kulisy mi daly hodně, říká Nicole Kidmanová o filmu Královna pouště
Příběh o životě a láskách anglické spisovatelky a archeoložky Gertrudy Bellové vypráví film s Nicole Kidmanovou v hlavní roli. Světovou premiéru měl včera na 65. ročníku festivalu Berlinale a americká herečka se v něm objevuje společně s Jamesem Francem a Robertem Pattinsonem. Hvězdně obsazený snímek režíroval Werner Herzog.
Nicole Kidmanová hraje v Královně poušti Gertrude Bellovou, málo známou britskou postavu z dějin Blízkého východu v první polovině 20. století. Ne neprávem se jí říká ženský Lawrence z Arábie.
Slavná herečka zdůrazňuje, že pro ni role znalkyně Blízkého východu, ženy, která neměla štěstí v lásce, ale vydobyla si respekt beduínů, byla výzva.
O čem je snímek Královna pouště, jež měl premiéru na 65. Berlinale, zjišťoval Pavel Sladký
„Nechci sedět doma a jen jezdit něco natáčet do studií. Když se mě Werner Herzog zeptal, jestli bych jela natáčet do Maroka a žít tam s ním nějaký čas v poušti, zeptala jsem se jenom, jestli s sebou budu moct vzít děti. Dalo mi to hodně. Dělala jsem spoustu věcí poprvé v životě,“ říká Kidmanová.
„Gertrude Bellová není příliš známá historická osoba, a tak Werner navrhl, že ji stvoříme volně tak, aby vyhovovala potřebám příběhu. Bylo to úplně něco jiného, než když jsem například ve filmu Hodiny hrála Virginii Woolfovou, kvůli které jsem musela hodně poslouchat nahrávky jejího hlasu,“ dodává.
Smysl pro ženské hrdinky
Werner Herzog má za sebou dlouhou mezinárodní kariéru s filmy jako Fitzcarraldo, Vojcek nebo Jeskyně zapomenutých snů. V Berlíně vysvětloval, proč se pustil právě do blízkovýchodního tématu.
„Měl jsem při setkání s touto látkou okamžitě pocit, že jde o velký film o touze, velké ženě, zvláštní krajině, poušti a poezii. A tak to celé vzniklo. Myslím, že jsem měl začít točit filmy o ženských postavách mnohem dřív,“ míní Herzog.
Královna pouště v podání Wernera Herzoga s Nicole Kidmanovou je výpravný hollywoodský příběh za hranou toho, co je na evropských festivalech obvyklé. Na Berlinale ho ale publikum přijalo poměrně vstřícně. Jak kvůli návratu legendárního německého režiséra na festival, tak kvůli hvězdné sestavě, která film doprovodila.