Nominaci na ceny Magnesia Litera má 24 knih, novinkou je soutěž o nejlepší blog

Pořadatelé dnes vyhlásili nominace v soutěži Magnesia Litera. Odborné poroty vybraly 24 nejlepších knih v sedmi kategoriích. Kdo nakonec ocenění získá, se čtenáři dozví 14. dubna. Novinkou je soutěž o nejlepší blog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

foto pořady Dvojka, Vltava | Foto: Khalil Baalbaki

Vybrat letos knihy do užší nominace bylo podle literárního kritika a člena výboru občanského sdružení Litera Pavla Mandyse těžší než v minulých letech.

„Zejména v próze byl loňský rok docela silný. Výrazných a kvalitních titulů vyšlo opravdu docela hodně,“ upozorňuje Mandys.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pořadatelé vyhlásili nominace v soutěži Magnesia Litera. Výsledky přiblížil člen výboru občanského sdružení Litera Pavel Mandys

V kategorii prózy je podobně jako v minulých letech šest nominovaných, tedy o tři více než v ostatních kategoriích.

Porotu zaujal Václav Kahuda, který vydal několikasetstránkový opus. Knížka se jmenuje Vítr, tma, přítomnost.

Vedle ní se v nominacích objevil i rozsáhlý román o básníkovi Ivanu Blatném. Autorem je Martin Reiner, který už za tuto knihu získal Cenu Josefa Škvoreckého a zvítězil i v anketě Kniha roku.

S oběma autory se v kategorii prózy utkají ještě Hana Lundiaková s románem IMAGO Ty trubko!, Milena Slavická s knihou Hagibor, Petr Stančík s románem Mlýn na mumie a Petr Pazdera Pejn s povídkami Předběžná ohledání.

Autor nejlepšího blogu získá 50 tisíc korun

Novinkou letošní Magnesie Litery je soutěž o nejlepší blog. O vítězi v této kategorii rozhodnou spisovatelé Petra Soukupová s Emilem Haklem a literární kritik Pavel Mandys.

„Pokusíme se ohodnotit literární úroveň internetových projevů, které jsou roztroušené v ohromném prostoru,“ vysvětluje Mandys a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

Nominaci na ceny Magnesia Litera má 24 knih. Favority letošního ročníku představila Klára Fleyberková

„Internet už je dlouho alternativním médiem pro literární vyjadřování. Tak tím jenom takzvaně jdeme s dobou a uvidíme, jestli blogy a další literární projevy, které na internetu jsou, za to opravdu stojí. Rádi bychom, aby se to zavedlo jako nějaká další přidružená cena, ale uvidíme, jak to bude probíhat a co tam najdeme za kvalitu.“

Porota vybere šest nejzajímavějších bloggerů, poté bude hlasovat široká veřejnost. Autor nejlepšího blogu získá finanční odměnu 50 tisíc korun, aby své zápisky mohl vydat knižně.

Hodnota ceny Magnesia Litera

Na rozdíl od některých jiných cen, není Magnesia Litera většinou honorovaná, takže vítězové téměř všech kategorií nedostanou peníze. Hodnota ceny je ale podle jednoho z nominovaných Petra Stančíka jinde.

„Kdybych to náhodou vyhrál, tak knížku bude číst víc lidí než předtím. To by mně udělalo radost, protože si myslím, že se mi docela povedla, takže bych byl rád, aby udělala radost co největšímu počtu čtenářů,“ podotýká Stančíka.

Klíčovým posláním Magnesie Litery je propagace vydaných knih a jejich šíření mezi čtenáře, potvrzuje Pavel Mandys:

„I po těch zkušenostech z minulých ročníků se ukazuje, že zejména kniha, která vyhraje hlavní cenu, tak její prodeje se potom násobně zvyšují a většinou přesahují bestsellerovou hranic 10 tisíc výtisků.“

Klára Fleyberková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme