Pražské Výstaviště se ocitá ve světě, kde vládne papír a písmena
Pražským Výstavištěm se line vůně tištěného papíru. Plochu Průmyslového paláce zabraly knihy do posledního čtverečního metru. Jinak se tu ještě střídají osobnosti a jejich autogramiády, veřejná čtení nebo tiskové konference pohádkových postav, a to právě u stánku Českého rozhlasu.
Plné hlediště. Lidé, kteří čekají na podpis kardinála Dominika Duky. V ruce tisknou hlavně jeho glosy, které píše pro Radiožurnál. Jak sám přiznává, někdy je to náročná práce.
„Mám-li jaksi vážit slovo, musím přeci jen respektovat širší spektrum posluchačů, ale přitom nechci zrazovat sám sebe.“
Na Světě knihy potkávám také spisovatelku a redaktorku Českého rozhlasu Michaelu Veteškovou, která v ruce drží popsané čtvrtky papíru.
Na Svět knihy se na pražské Výstaviště vypravila i redaktorka Českého rozhlasu Klára Bílá
„Jsou na nich napsaná jména postaviček z mé knížky Jak maminka vylezla na věž. Ty cedulky teď rozestavím tady na stůl, a když přijdou děti, stanou se účastníky tiskové konference, budou novináři a budou si s postavičkami z mé knížky povídat.“
Kromě tiskové konference pro děti se Český rozhlas staral i o dospělé. Prodejna vydavatelství Českého rozhlasu - Radioservis zaznamenala vysoký počet prodaných audioknih.
„Mezi nejprodávanější tituly patří severští autoři, třeba Lars Keppler nebo Siteg Larsson, ale i klasické detektivní příběhy jako je Sherlock Homes nebo komisař Maigret. Velmi oblíbený je stálý cyklus Toulky českou minulostí, který se vysílá v Českém rozhlase mnoho let, a postupně je všechny vydáváme,“ popisuje prodavačka u stánku Radioservisu.
Kniha reportáží, mnohdy bolestných
U stánku Českého rozhlasu na Světě knihy čekají vedle audioknih také zajímavé knížky či autogramiády osobností. Svou novou knihu Jediný svět bude představovat například bývalá spolupracovnice rozhlasu Pavla Jazairiová. Kniha je plná reportáží z Indie, Sýrie ale i podhůří Jizerských hor.
„V každé z těch zemí jsem něco prožila. Určitým způsobem jsem se tam dotkla nějakého problému také na Frýdlantsku a snažím se to dát do souvislostí. Některé ty příběhy ze zemí jsou velmi bolestné, jako současná Sýrie nebo Mali,“ říká Pavla Jazairiová.