V Liberci pokračuje soud s exprimátorem Kittnerem, je obviněn z machinací s pozemky

U krajského soudu v Liberci dnes od rána pokračuje hlavní líčení ve věci bývalého primátora Jiřího Kittnera z ODS. Toho obžaloba viní z údajných machinací s pozemky pod Ještědem. Před soudním senátem dne usedli kromě Jiřího Kittnera také jeho bývalí spolustraníci a kolegové z radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner u soudu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Kromě Jiřího Kittnera soud dnes předvolal další dva bývalé zastupitele za ODS, Jiřího Zeronika a Pavla Krenka. Ti se měli společně s bývalým primátorem podílet na machinacích s pozemky pod Ještědem.

„Předmětem žaloby jsou převody nemovitostí, ke kterým došlo v letech 2003 až 2006 z vlastnictví města Liberec,“ popisuje žalobce Miloš Klátik a doplňuje:

„Tyto nemovitosti pak byly nevýhodně směněny nebo převedeny na třetí osoby, čímž obvinění jako osoby mající postavení veřejných činitelů v orgánech statutárního města Liberec měly vykonávat své pravomoci v rozporu se zákonem, zejména se zákonem o obcích.“

Podvody měly městu vzniknout škody ve výši téměř 18 milionů korun. Dnes zpovídal soud svědky obžaloby.

Podle svědků obžaloby, kteří dnes vypovídali, nabízelo bývalé vedení města zosobněné obžalovanými odkup objektů a pozemků pod Ještědem za úplatu a výměnou za jiné objekty v Liberci.

Obžalovaní vinu popírají

Měli uvádět, že domy a pozemky pod Ještědem chtějí kvůli připravovanému mistrovství světa v klasickém lyžování. Kvůli spekulacím měli také měnit územní plán.

Soud bude pokračovat i v dalších dnech a týdnech, obžaloba si vyžádala předvolání téměř padesáti svědků.

Exprimátovi Liberce hrozí až deset let ve vězení. Jeho bývalému náměstkovi Pavlovi Krenkovi a městskému zastupiteli Jiřímu Zeronikovi za podvod až 12 let.

Obžalovaní vinu odmítají, už dříve u soudu vypověděli, že při prodeji městského majetku jednali vždy v zájmu města a rozvoje skiareálu na Ještědu.

Podle nich směny nemovitostí souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu. Pokud by je neudělali, ohrozili by jeho budoucnost.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme