V Liberci pokračuje soud s exprimátorem Kittnerem, je obviněn z machinací s pozemky

U krajského soudu v Liberci dnes od rána pokračuje hlavní líčení ve věci bývalého primátora Jiřího Kittnera z ODS. Toho obžaloba viní z údajných machinací s pozemky pod Ještědem. Před soudním senátem dne usedli kromě Jiřího Kittnera také jeho bývalí spolustraníci a kolegové z radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner u soudu | Zdroj: ČTK

Kromě Jiřího Kittnera soud dnes předvolal další dva bývalé zastupitele za ODS, Jiřího Zeronika a Pavla Krenka. Ti se měli společně s bývalým primátorem podílet na machinacích s pozemky pod Ještědem.

„Předmětem žaloby jsou převody nemovitostí, ke kterým došlo v letech 2003 až 2006 z vlastnictví města Liberec,“ popisuje žalobce Miloš Klátik a doplňuje:

„Tyto nemovitosti pak byly nevýhodně směněny nebo převedeny na třetí osoby, čímž obvinění jako osoby mající postavení veřejných činitelů v orgánech statutárního města Liberec měly vykonávat své pravomoci v rozporu se zákonem, zejména se zákonem o obcích.“

Podvody měly městu vzniknout škody ve výši téměř 18 milionů korun. Dnes zpovídal soud svědky obžaloby.

Podle svědků obžaloby, kteří dnes vypovídali, nabízelo bývalé vedení města zosobněné obžalovanými odkup objektů a pozemků pod Ještědem za úplatu a výměnou za jiné objekty v Liberci.

Obžalovaní vinu popírají

Měli uvádět, že domy a pozemky pod Ještědem chtějí kvůli připravovanému mistrovství světa v klasickém lyžování. Kvůli spekulacím měli také měnit územní plán.

Soud bude pokračovat i v dalších dnech a týdnech, obžaloba si vyžádala předvolání téměř padesáti svědků.

Exprimátovi Liberce hrozí až deset let ve vězení. Jeho bývalému náměstkovi Pavlovi Krenkovi a městskému zastupiteli Jiřímu Zeronikovi za podvod až 12 let.

Obžalovaní vinu odmítají, už dříve u soudu vypověděli, že při prodeji městského majetku jednali vždy v zájmu města a rozvoje skiareálu na Ještědu.

Podle nich směny nemovitostí souvisely s dalším rozvojem lyžařského areálu. Pokud by je neudělali, ohrozili by jeho budoucnost.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme