Vodohospodáři začnou vykupovat pozemky u Mělčan u Dobrušky. Někteří majitelé je neprodají

Povodí Labe začne už zanedlouho vykupovat pozemky potřebné pro stavbu suchého poldru v Mělčanech u Dobrušky. Pokud by nenastaly žádné komplikace, hráz, která má ochránit tisíce lidí před záplavami, by mohla začít růst za dva roky. Vše ale nasvědčuje tomu, že takový scénář není reálný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysočina - Herálec - řeka Svratka. 25. 6. 2013 | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Stavba už se plánuje od katastrofální povodně v roce 1998. A už od té doby se ozývají někteří vlastníci pozemků, že je neprodají. Například pan Josef Petr potvrdil, že svou půdu neprodá:

„Protože myslím si, že to není uvážené. Hlavní důvod, který bych řešil, že bych nechal za ty peníze vyčistit koryta a vykácel stromy, které jsou problémové, když spadnou, dělají hráze a zaplavují tak údolí.“

Navíc je tu ještě jeden důvod, proč pan Petr nechce o své pozemky přijít. Statek postavili jeho předci před 300 lety a on k ní má velký vztah. A podle něj má jeho půda vysokou bonitu.

Je přesvědčený, že jiná by nebyla tak kvalitní. A pokud by na ní musel někam dojíždět, nebylo by to ekonomicky efektivní.

Už je ale rozhodnuto, 15metrová hráz se na říčce Dědině stavět bude. Je však pravděpodobné, že to bude nějaký ten rok ještě trvat.

Několik vlastníků půdy chce využít veškerých dostupných zákonných prostředků, aby vše alespoň pozdrželi maximálně dlouhou dobu, takže se obrátí na právníky a soudy.

Případné vyvlastňování stavbu oddálí

A pokud by mělo dojít k vyvlastňování půdy, nedá se vůbec odhadnout, jak dlouho by mohlo trvat, než do Mělčan najedou stavební stroje.

V březnu už ale začnou vodohospodáři jednat s majiteli pozemků o prodeji. Pokud se to nepodaří, tak o výměně pozemků. A pokud se nedohodnou ani na tom, přijde na řadu soudní cesta o vyvlastnění půdy.

A co se ceny půdy týká, tady je odpověď investičního pracovníka Povodí Labe Mariána Šebesty:

„Předpokládáme, že bychom uzavírali přímo smlouvy kupní. Cena v nich uvedená musí být podle znaleckého posudku – a ten platí vždy na příslušný rok. Orientačně mohu říci, že když jsme si kontrolně dělali posudky v roce loňském, tak cena vycházela přibližně na 150 korun za metr čtvereční.“

Cena je řádově vyšší, než za ornou půdu. Po vydání územního rozhodnutí totiž budou ohodnoceny jako stavební.


Zvětšit mapu

Kristína Standerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme