Jihozápadní lokalitu ve Svitavách doplní letos geoexpozice a lanový park

Zelené plochy v jihozápadní části Svitav se propojí. Vodárenský les a Park patriotů spojí geoexpozice a lanové centrum. Záměr města ozelenit celý tento prostor se tak naplní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanový park Podhůra u Chrudimi | Foto: Městské lesy Chrudim

Geoexpozice je v tomto případě trochu nadnesené označení, ale podstatu vystihuje.

„Prostor nebude příliš veliký, protože geoexpozice bude sestávat z deseti balvanů, pořízených z různých míst v České republice a také z různé etapy vývoje naší Země.“

„Bude to v jednom prostoru, zhruba několik arů,“ popisuje budoucí vzhled svitavské geoexpozice projektový manažer Břetislav Vévoda. Každý kámen bude mít část s vyleštěným řezem a informační tabulku s popisem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nové geoexpozici a lanovém parku ve Svitavách zjišťovala Věra Pavlasová

Ale zřejmě vyhledávanější atraktivitou než geoexpozice - především pro dětské návštěvníky - bude lanové centrum navazující na naučnou stezku ve Vodárenském lese.

„Lanové centrum bude nízké, tak aby mohlo sloužit pro rodiny s dětmi. Bude mít asi sedm stojek a mezi nimi bude devět lanových prvků, které budou sloužit pro nácvik jejich obratnosti a pro hry,“ vysvětluje Vévoda.

Podobné prostory jsou často terčem vandalů. Ve Svitavách ale věří, že jejich řádění odolají. „Věříme, že kameny budou dostatečně odolné vůči vandalům, protože budou poměrně rozměrné, a provedení lanového centra bude také velmi pevné, aby odolalo nájezdům některých nenechavců, takže to bude volně přístupné, bez oplocení,“ říká manažer projektu.

Oba záměry, jak geoexpozici, tak i lanové centrum postaví radnice v jihozápadní části města do pololetí letošního roku. „Prostoru jihozápadní části města se věnujeme v poslední době velmi intenzivně. Vznikl zde pěkný projekt úpravy svitavského stadionu, Park patriotů.“

„Loni jsme zprovoznili první etapu naučné stezky ve Vodárenském lese, v tomto roce plánujeme vznik velmi žádané a potřebné cyklostezky do Vendolí, která bude probíhat právě tímto prostorem,“ uzavírá Vévoda. A právě geoexpozice a lanové centrum ji budou doplňovat.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme