Asijský kapr polekal několik Američanů, navíc ohrožuje tamní ekosystém

Americké Chicago nechce pustit do Michiganského jezera asijského kapra. Ohrožuje domácí ryby i celý ekosystém. Proti invazi asijského kapra by se Američané mohli bránit několika způsoby, například by jej mohli vylovit a sníst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapr | Foto: stock exchange

Asijského kapra nejprve používali na jihu Spojených států. Zjistili, že asijská ryba má velký apetit a dokáže požírat řasy, které se množily u čističek odpadních vod.

Jenže kapr jim po nějaké době unikl. V řece Mississippi se pak přemnožil a podle ekologů představuje vážné narušení tamního ekosystému.

Tento druh ryby navíc rád skáče z vody. Asijský kapr, který se objevil nad hladinou, polekal už několik občanů, jak informovala americká média.

Radnice v Chicagu se právem obává toho, že by se asijský kapr dostal do jezera Michigan. Zvažuje uzavření kanálové soustavy, která spojuje řeku s jezerem. Jenže to je neúnosně drahé.

Řešení problému

Americká armáda vymýšlela technologický způsob, jak kapry udržet od jezera. Výstavba by ale trvala 25 let. Ani toto řešení tedy není moc použitelné.

Může také dojít k masivnímu odlovu tohoto druhu a jeho exportu do Asie. Američanům asi metr dlouhá ryba nechutná, prý má mnoho kostí. Asiaté ale, jak píše Wall Street Journal, vidí kapra na talíři rádi.

Chicagský podnikatel, pravděpodobně českého původu, Dirk Fucík také vymyslel hamburgery z asijského kapra. Jeho maso prý nemá žádnou výraznou chuť. Pokud lidem ale z Chicaga zachutnají, bude to mít asijský kapr asi spočítané.

Pavel Polák, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme