Část poslanců chce umožnit legální prodej konopí. Zvažují novelu trestního zákoníku

Ke konopným léčivům se ani po změně zákona příliš pacientů nedostane. Jsou drahá a špatně dostupná. Řešením měl být prodej konopných semínek v takzvaných growshopech, ale ten začala potírat policie. První poslanci se proto ozývají, že je potřeba kvůli nemocným znovu změnit zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Growshop na Nákladovém nádraží Žižkov | Foto: Filip Jandourek

Zákon prodej konopných léčiv už několik měsíců umožňuje. Pro většinu lidí jsou přesto nedostupná. Měsíční léčba vyjde na tisíce korun. A proti pěstování či nákupům semen začala zasahovat policie.

Někteří poslanci proto tvrdí, že je na místě změnit zákon. Chtějí, aby se semena marihuany mohla prodávat v takzvaných growshopech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech změny zákona mluvila Věra Masopustová

„Pokud to bude pod dohledem, zdaněný, státem regulovaný a kvalitativně hlídaný byznys, tak to klidně obchod být může,“ říká poslanec TOP 09 Jan Farský.

A souhlasí s nim i další sněmovní kolegové napříč stranami. Za lepší dostupnost konopných léčiv bojuje třeba i Antonín Seďa z ČSSD:

„Stát by se měl postavit k tomu, aby umožnil legální pěstírny farmaceutické firmy, které by vyráběly tyto prostředky.“

Jak to zařídit, poradil poslancům i Ústavní soud. Podle jeho mluvčího Vlastimila Göttingera vede jediná cesta - jak nedávno řekl v Ćeské televizi - přes změnu trestního zákoníku.

„Pokud by zákonodárce usoudil, že i jiné psychotropní látky lze vyjmout z tohoto seznamu, přiradit je k alkoholu, protože nejsou společensky nebezpečné, musí to učinit především změnou trestního zákoníku.“

Současný policejní přístup kritizují i někteří drogoví experti. Kriminalizaci prodeje konopí v growshopech kritizuje například adiktolog Tomáš Zábranský.

Oslovení poslanci i proto věří, že už brzy čeká prodej konopných léčiv v Česku další průlom.

Konopí - užití k léčbě umožnila novela zákona | Foto: Michal Jindra

Marihuana | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Věra Masopustová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme