Část poslanců chce umožnit legální prodej konopí. Zvažují novelu trestního zákoníku

Ke konopným léčivům se ani po změně zákona příliš pacientů nedostane. Jsou drahá a špatně dostupná. Řešením měl být prodej konopných semínek v takzvaných growshopech, ale ten začala potírat policie. První poslanci se proto ozývají, že je potřeba kvůli nemocným znovu změnit zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Growshop na Nákladovém nádraží Žižkov | Foto: Filip Jandourek

Zákon prodej konopných léčiv už několik měsíců umožňuje. Pro většinu lidí jsou přesto nedostupná. Měsíční léčba vyjde na tisíce korun. A proti pěstování či nákupům semen začala zasahovat policie.

Někteří poslanci proto tvrdí, že je na místě změnit zákon. Chtějí, aby se semena marihuany mohla prodávat v takzvaných growshopech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech změny zákona mluvila Věra Masopustová

„Pokud to bude pod dohledem, zdaněný, státem regulovaný a kvalitativně hlídaný byznys, tak to klidně obchod být může,“ říká poslanec TOP 09 Jan Farský.

A souhlasí s nim i další sněmovní kolegové napříč stranami. Za lepší dostupnost konopných léčiv bojuje třeba i Antonín Seďa z ČSSD:

„Stát by se měl postavit k tomu, aby umožnil legální pěstírny farmaceutické firmy, které by vyráběly tyto prostředky.“

Jak to zařídit, poradil poslancům i Ústavní soud. Podle jeho mluvčího Vlastimila Göttingera vede jediná cesta - jak nedávno řekl v Ćeské televizi - přes změnu trestního zákoníku.

„Pokud by zákonodárce usoudil, že i jiné psychotropní látky lze vyjmout z tohoto seznamu, přiradit je k alkoholu, protože nejsou společensky nebezpečné, musí to učinit především změnou trestního zákoníku.“

Současný policejní přístup kritizují i někteří drogoví experti. Kriminalizaci prodeje konopí v growshopech kritizuje například adiktolog Tomáš Zábranský.

Oslovení poslanci i proto věří, že už brzy čeká prodej konopných léčiv v Česku další průlom.

Konopí - užití k léčbě umožnila novela zákona | Foto: Michal Jindra

Marihuana | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Věra Pfeifferová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme