Výstava v pražském Klementinu představí fenomén samizdatové literatury
Ode dneška je v pražské Národní knihovně k vidění výstava nazvaná Samizdat. Připomíná doby tuhé normalizace, kdy mimo oficiální kulturní linku totalitního režimu zasahovaly tehdejší společenský život spodní vody undergroundového snažení. Zachycuje hlavně knižní a časopiseckou tvorbu ze sedmdesátých a osmdesátých let.
Vydávat samizdatový časopis v normalizační době v komunistickém Československu obnášelo podle bývalého disidenta a spoluvydavatele samizdatového časopisu VOKNO Miroslava Vodrážky každodenní perzekuce, domovní prohlídky a odposlouchávání.
„Člověk se musel rozhodnout, že přijme i několikaleté vězení. Spolupracovníci VOKNa si za svoji kulturní činnost odseděli mnoho let.“
Bývalý disident a spoluvydavatel samizdatového časopisu VOKNO, Miroslav Vodrážka v pořadu Stalo se dnes
Časopis začal vycházet v roce 1978, v době největší hysterie normalizačního režimu. Začínal jako fanzin, nebo kmen.
„Bylo to pro přátele v undergroundu, především kolem skupiny Plastic People a dalších. Časopis se stále rozšiřoval a nabíral formu, která byla otevřeně proti establishmentu a komunistickému režimu,“ popsal Vodrážka.
Do VOKNa přispívali například známí básníci Egon Bondy a Ivan Martin Jirous, celý časopis táhl hlavně Jiří Stárek přezdívaný Čuňas.