Pátrání po troskách Boeingu přerušilo počasí, příbuzní chtějí důkazy o zřícení

Austrálie do středy přerušila kvůli špatnému počasí pátrání po troskách malajsijského Boeingu 777. Letoun se podle malajsijských úřadů zřítil do Indického oceánu. Vyplývá to z analýzy satelitních dat. Na palubě bylo 239 lidí, nikdo z nich neštěstí nepřežil. Příbuzní pasažérů tomu ale odmítají věřit. Kritizují Kuala Lumpur ze zadržování důkazů a špatného informování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pátrací akce se přeruší do středu | Zdroj: Reuters

Prohledávání Indického oceánu přerušil dnes ráno australského času prudký vítr a déšť, které komplikují viditelnost. Kvůli rozbouřenému moři opustila oblast také australská loď.

Australský úřad pro námořní bezpečnost (AMSA) hovořil s meteorology. Povětrnostní podmínky v oblasti pátrání se podle nich mají zlepšit navečer a vydržet stabilní během několika dalších dnů. Obnovit pátrací akce by tak mohla armáda ve středu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj událostí kolem pátrání po troskách malajsijského letadla sleduje asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková.

I přesto, že malajsijský premiér večer oficiálně prohlásil, že letadlo s 239 lidmi na palubě spadlo do Indického oceánu, stále nejsou fyzické důkazy. Vyjma snímků ze satelitu, které pořídily Austrálie, Čína a Francie, a fotografií trosek, které udělali piloti čínského letadla.

Australský ministr obrany David Johnston dnes potvrdil slova malajsijského premiéra o tom, že všechno nasvědčuje tomu, že letadlo letu MH370 spadlo do Indického oceánu. Dokazují to prý i další informace z radarů a satelitů. Fyzické důkazy ale chybí a dokud se nenajdou, je podle něj jakákoliv teorie o osudu cestujících spekulací.

„Snímky ze satelitů a z letadel jsou zatím všechno, co máme, a podle čeho můžeme hledat. A to také děláme. Dosud jsme spolehlivě neidentifikovali a nevyzvedli žádné trosky toho konkrétního letadla.“

Příbuzní se bouří, chtějí jasné důkazy o konci letu MH370

Pozůstalí po obětech havárie vzhledem k nepřímým důkazům nechtějí věřit, že pasažéři z Boeingu 777 zemřeli. Zhruba 300 Číňanů vyšlo dokonce protestovat před malajsijskou ambasádu v Pekingu a žádají po Kuala Lumpuru víc informací. Úřad proto hlídá policie.

Podle řady pozůstalých není přijatelné považovat cestující ze ztraceného letadla za mrtvé, když se ještě pořád nenašel hmatatelný důkaz o jejich osudu. Příbuzní si také stěžují na jednání zástupců malajsijských aerolinií, kteří rodinám včera poslali jen SMS v angličtině s prohlášením hovořícím o smrti všech cestujících.

Letadlo zmizelo v noci na 8. března na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 lidmi na palubě. Po několika hodinách letu se zřítilo do Indického oceánu západně od australského města Perth. Vyšetřovatelé už dříve vyjádřili podezření, že stroj někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy. Spekuluje se o únosu či sabotáži, vyloučeny nejsou ani technické problémy.

Také čínské úřady chtějí, aby jim Malajsie poskytla veškeré materiály a důkazy, na jejichž základě tvrdí, že se pohřešovaný Boeing zřítil v Indickém oceánu. Někteří z čínských příbuzných zůstali v Kuala Lumpuru a plánují odletět do Austrálie, kde pátrací akce probíhají.

„Premiér oznámil, že připravíme volná víza pro příbuzné všech, kdo byli na palubě letadla. Rádi se u nás o ně postaráme a v této tragické chvíli jim pomůžeme,“ uvedl australský ministr obrany David Johnston.

Podle malajsijských vyšetřovatelů se letadlo zřítilo do oceánu na západ od australského města Perth. Nicméně australský ministr obrany připomněl, že oblast, ve které se pátrá, je dost rozsáhlá.

„Uvědomte si, tohle je velmi odlehlá část světa, je to hodně drsná oblast, kde ztroskotalo hodně lodí a je velmi nebezpečná i pro ta největší plavidla,“ uvedl.

Příbuzní pasažérů protestují před malajsijskou ambasádou v Pekingu | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Kromě hledání trosek se vyšetřovatelé také dál snaží zjistit, proč se vůbec malajsijské letadlo odklonilo od své trasy. Odpovědět na to by mohla černá skříňka, kterou nebude lehké najít. Baterie má vysílající signály k lokalizaci už jen na 12 dní.

Pátrání po zmizelém letounu Malaysia Airlines | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme