Krize na Ukrajině ohrožuje sportovní akce, jinde sport sbližuje

Ukrajina má problémy a mnoho tamních obyvatel má čerstvé nepříjemné zážitky nebo nejistou budoucnost. Promítá se to i do tamního sportu, Ukrajině se snižují šance na pořádání velkých sportovních akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjevský stadion | Foto: Jaroslav Plašil

Nejakutnější je situace s evropským šampionátem basketbalistů, který má Ukrajina hostit příští rok.

„Budeme hrát o šampionát a to, kam nás pošlou, bude záležet na federaci. Je jedno, jestli bude mistrovství Evropy na Ukrajině, v Lucembursku nebo kdekoli jinde,“ nedělá si hlavu český reprezentant Vojtěch Hruban.

Mezinárodní basketbalová federace ale hledá záložní variantu, o které se bude jednat v polovině května. Ve hře je i české pořadatelství jedné ze základních skupin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o sportovních akcích na Ukrajině natočil Jan Kaliba

Letošní juniorský šampionát divize B už se z bezpečnostních i ekonomických pohnutek přesunul z Doněcku do Bulharska.

Situace se týká i fotbalového mistrovství Evropy v roce 2020, kdy bude Evropská fotbalová unie zkoušet model mistrovství Evropy ve městech po celé Evropě. Kyjev a Doněck se hlásí o částečné pořadatelství znovu, Kyjev dokonce o finálovou část turnaje.

Konečná uzávěrka nabídek včetně veškeré dokumentace a záruk je už za měsíc a rozhodnuto má být v září.

Další ukrajinské město, Lvov na západě země, se uchází o pořádání zimních olympijských her v roce 2022. Mezinárodní olympijský výbor už v červenci určí kandidátská města, ze kterých poté pořadatel vybere.

Zápas sbližuje Ukrajince s Rusy

Sport sice přináší Ukrajině další komplikace ve složité době, na druhé straně ale umí bořit bariéry.

„Sportovní klání je skvělou šancí ukázat vzájemný respekt a přátelství,“ říká hlavní kouč ukrajinských zápasníků Jurij Nazarenko po Světovém poháru v Los Angeles, kde došlo i na souboj s ruskými soupeři.

„Je to výborná příležitost Rusko a Ukrajinu navzájem sblížit. Jsme bratři a to jsme chtěli ukázat,“ komentuje ruský kouč Christakis Alexandris zřejmě první rusko-ukrajinský souboj na vrcholné sportovní úrovni od chvíle, kdy Rusko začalo přebírat kontrolu nad Krymem.

Další sportovní konfrontace určitě přijdou, pokud tomu ovšem nebudou sportovní asociace uměle bránit. Třeba před únorovým losem kvalifikace fotbalového Eura z politických důvodů nesměl los zařadit do stejné skupiny Arménii s Ázerbajdžánem nebo Španělsko s Gibraltarem. Možná se to příště bude týkat i Ruska a Ukrajiny.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme