Jestli se rozzlobíme, budeme zlí! Italskému herci Terenci Hillovi je 75 let

Pětasedmdesáté narozeniny dnes slaví mladší ze slavné dvojice Bud Spencer a Terrence Hill. Herecké duo blonďatého fešáka a zavalitého vousáče natočilo společně desítky filmů. Spencer, v mládí špičkový plavec a náruživý letec, se teď věnuje hlavně podnikání. O devět let mladší, herecky dosud aktivní Terence Hill, se právě dnes dožívá 75 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terence Hill v italském seriálu Don Matteo | Foto: stránky italské televize RAI o serálu Don Matteo

Akční komedie i spaghetti westerny se Spencerem a Hillem se zažraly pod kůži diváků notorickým opakováním motivů. Vousatý hromotluk s modrookým fešákem dokázali komickým způsobem zpacifikovat klidně tucet zloduchů najednou a tvářit se u toho, jako by se nic nedělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O životním jubileu italského herce Terence Hilla mluvil redaktor Jan Prokeš

Tenhle jednoduchý "fackovací" mustr u diváků nejvíc fungoval v 70. letech, kdy dvojice točila několik komerčně úspěšných filmů ročně.

Z dlouhého výčtu se značně proslavily i v československých obývácích třeba Malý unavený Joe, Hroši v Africe, Dva výtečníci nebo Pravá a levá ruka ďábla.

Spencer s Hillem pokračovali ve spolupráci ještě v 80. a 90. letech, kdy už ale vlna nadšení diváků z jednotvárného žánru zřejmě nevyhnutelně poklesla.

Terence Hill, rodným jménem Mario Girotti, má za sebou oproti parťákovi Spencerovi o poznání úspěšnější kariéru samostatného herce.

Zhostil se nejen komediálních, ale i dramatických rolí. Syn Itala a Němky se začal objevovat ve filmu už jako dítě, první výrazná role přišla v roce 1963 ve slavném snímku Luchina Viscontiho Gepard.

Výběr z filmů dua Spencer & Hill
Sudá a lichá (1978)
Dva výtečníci (1977)
Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)
Malý unavený Joe (1972)
Pravá a levá ruka ďábla (1970)
Bůh odpouští, já ne (1967)

V následujících letech hrál Hill v několika německých filmech na motivy Karla Maye, ztvárnil mimo jiné poručíka Merrila v sérii o Vinnetouovi.

V zemi svých předků ostatně Hill i několik let žil a oženil se s Němkou. Jméno si z italského na anglické úředně změnil stejně jako jeho plnoštíhlý kolega na prahu éry hereckého tandemu. Bylo to na přání producentů, kteří chtěli značku Spencer-Hill ještě víc zviditelnit v Evropě a severní Americe.

Ještě než se diváci dvojicí nesourodých suverénů nasytili, hrál Hill v oceňovaném westernu s Henry Fondou Mé jméno je nikdo.

Později se začal věnovat i režii, sám sebe například obsadil do hlavní role ve westernové komedii Šťastný Luke. Po roce 2000 účinkoval v úspěšném seriálu Don Matteo jako kněz pomáhající policii s vyšetřováním.

Aktuálně má Terence Hill zakázku v detektivní sérii Na krok od nebe.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme