Mírná zima klíšťatům prospěla. Odborníci očekávají nárůst nemocí, které přenášejí

Teplé počasí probudilo letos klíšťata dřív. Navíc stále přibývají i ohniska nákazy klíšťovou encefalitidou. Česko dlouhodobě zaznamenává nejvíce případů této nemoci v rámci Evropské unie. Není proto překvapivé, že se mnozí lidé právě v těchto dnech nechávají proti klíšťové encefalitidě očkovat. Přesto je očkovaných méně než čtvrtina Čechů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

Do ordinace očkovacího centra na Budějovické v Praze přichází zhruba 35 lidí denně, zájem o očkování je podle ní jednoznačně vyšší než loni.

„Oproti minulým letům, kdy rodiče nechávali očkovat především děti, chodí i dospělí,“ říká vakcinoložka Květuše Bartošová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O riziku nakažení nemocí od klíšťat natáčela redaktorka Andrea Skalická

„Bohužel málo nás navštěvují senioři, u kterých je riziko následků mnohem větší než u ostatních částí populace,“ dodává.

Za poslední čtyři roky se u nás zvýšil počet očkovaných lidí o sedm procent, teď dosahuje 23 procent. Podle odborníků je to stále málo.

V loňském roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou 625 lidí a dva z nich zemřeli.

„Dlouho byl sníh, potom místy povodně a dlouhé suché léto. Podmínky jim nevyhovují, přesto jsme pozorovali meziroční nárůst,“ říká vakcinolog Rastislav Maďar.

Předpověď aktivity klíšťat vydává ČMHÚ společně se Státním zdravotnickým ústavem. Pro nedělí 30.3. a pondělí 31.3. platí stupeň číslo 3.

Stupně aktivity klíšťat: Pro každý vyšší stupeň platí všechna doporučení stupňů nižších.
1 a 2 = malé riziko: Pro návštěvu listnatých a smíšených porostů zvolit oblečení z hladké světlé látky a občas prohlédnout a případně odstranit přichycená klíšťata. Večer a ráno prohlídka těla, případně odstranění klíšťat.
3 a 4 = mírné riziko: Použití repelentu, nesedat a nelehat v porostech.
5 a 6 = středně velké riziko: Nevstupovat do křovin.
7 a 8 = velké riziko: Nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází.
9 a 10 = nejvyšší riziko: Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách.
Zdroj: ČHMÚ

Letos máme se i kvůli mírné zimě odborníci domnívají, že počet případů klíšťové encefalitidy bude mnohem vyšší.

„Umí přezimovat i přes mrazivé teploty, většinou pod spadaným listím. Když se trochu zlepší klimatické podmínky, tak se hned objevují v místech, kudy se pohybují zvířata a člověk, aby mohla sát krev,“ vysvětluje Rastislav Maďar.

František Paluska se klíšťovou encefalitidou nakazil před osmi lety v Posázaví. Dnes je kvůli prodělané nemoci v předčasném důchodu a zdravotní problémy přetrvávají.

„Špatně chodím, nemůžu ovládat nohy tak, jak bych chtěl. Nemůžu jezdit na kole,“ popisuje své obtíže František Paluska.

Nakažených klíšťat i ohnisek nákazy stále přibývá. Parazitologové je odhalují pomocí takzvaného vlajkování.

„Vezme se hadr, asi 80 centimetrů na metr, musí být z bavlny nebo z flanelu. S tou „vlajkou“ ze světlé látky se pak prochází jistá plocha,“ uvádí vakcinolog.

Nasbíraná klíšťata odborníci spočítají a analyzují, kolik z nich obsahuje původně lymské boreliózy a kolik virus klíšťové boreliózy.

Encefalitidu může klíště přenést už po dvou hodinách od přisátí, původce lymské boreliozy přenese za 24 hodin.

Nemocnost klíšťovou encefalitidou 1971 - 2012 | Foto: Státní zdravotní ústav

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme