NKÚ: Takzvaná e-tržiště ušetřila státu jen asi čtvrtinu předpokládané částky
Elektronické zadávání zakázek skrze takzvaná e-tržiště ušetřilo státu za první rok provozu jen 320 milionů korun, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ministerstvo pro místní rozvoj přitom počítalo s úsporou ve výši 1,2 miliardy korun ročně.
„Při kontrole se NKÚ zaměřil na pět e-tržišť, na kterých musí ministerstva, další ústřední orgány státní správy a jim podřízené organizace nakupovat vybrané komodity. Kontroloři porovnali předpokládané hodnoty zakázek a jejich konečné smluvní ceny a spočítali, že za první rok provozu e-tržišť se ušetřilo jen 320 milionů korun,“ potvrdila mluvčí úřadu Olga Málková.
Ministerstvo ve studii proveditelnosti odhadlo, že díky e-tržištím se ročně ušetří 1,2 miliardy korun. Po startu projektu ale podle NKÚ nesbíralo data, na jejichž základě by mohlo zjistit, zda k předpokládaným úsporám skutečně došlo.
E-tržiště je webová aplikace umožňující elektronické zadávání veřejných zakázek malého rozsahu. Má celý proces zjednodušit, standardizovat a zprůhlednit. Ministerstvo vybralo celkem pět provozovatelů elektronických tržišť – Českou poštu, Český trh, Sdružení eTenders, Syntaxit a Vortal. Vzniklé konkurenční prostředí má provozovatele motivovat, všechna e-tržiště ale musí splňovat stejné základní podmínky.
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj
Podle zjištění kontrolorů navíc ministerstvo pro místní rozvoj nepřichystalo systém kontrol a sankcí pro případ, že by instituce neplnily povinnost přes e-tržiště nakupovat.
Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za vybudování e-tržišť 37 milionů korun. První rok provozu vyšel na 22,4 milionu korun. Za tuto dobu bylo na pěti e-tržištích evidováno přes 44 tisíc zakázek. Téměř 32 tisíc z nich – v celkové hodnotě 2,25 miliardy – skončilo uzavřením smlouvy s dodavatelem.
„Faktem ale je, že 38 procent zakázek oznámených na e-tržištích bylo zadáno bez soutěže, což má negativní vliv na efektivnost e-tržišť a dopad na plánované úspory,“ upozornila Málková.
Kontroloři zjistili, že zdaleka nejvyužívanějším e-tržištěm byl Tendermarket, kde se úspěšně vysoutěžilo více než 27 tisíc zakázek. Nejaktivněji elektronické zadávání zakázek využívalo ministerstvo obrany. Na e-tržištích zadalo přes 11 tisíc zakázek za 706,6 milionu korun. Více než 40 procent z nich ovšem podle NKÚ zadalo bez soutěže.
"Uživatelsky nepřívětivé prostředí"
Dodavatelů registrovaných na e-tržištích se Nejvyšší kontrolní úřad ptal na přínosy a slabá místa nového systému. Ti, co odpověděli, si většinou stěžovali na větší časovou náročnost zadávaní zakázek, složité a zdlouhavé vyhledávání, nepřehlednost a uživatelsky nepřívětivé prostředí.
„E-tržiště jsou klíčovým nástrojem k dosažení transparentnějších veřejných soutěží a mají prokazatelný vliv na snižování výsledné ceny zakázek. Vzhledem k výše popsaným nedostatkům e-tržišť ale stále existuje prostor k výraznému zlepšení jejich fungování, například častější využívání otevřených výzev, jejichž prostřednictvím zadavatel dosahuje vyšších úspor,“ uzavírá Málková.