Vrchní soud zpřísnil tresty pro pachatele brutální vraždy dívky v Jihlavě

Vrchní soud v Olomouci zpřísnil dvěma mladíkům tresty za brutální vraždu patnáctileté dívky v Jihlavě. Tomáš Zavřel si odpyká místo 22 let výjimečný trest ve výši 24 let. Jakub Doležal stráví ve vězení za nadržování místo dvou let celkem čtyři roky. Soud dnes zároveň potvrdil výjimečný trest 25 let vězení pro hlavního aktéra činu Michala Kisiova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaní Jakub Doležal (vlevo) a Michal Kisiov (vpravo) se svými obhájci | Foto: ČTK

„Čin byl spáchán zvlášť trýznivým způsobem. Dívka trpěla desítky minut, musela vnímat, že bude usmrcena. Je zde bezpochyby vyšší míra brutality a surovosti a trestného činu se dopustili ze snahy ochránit sami sebe před trestním stíháním. Navíc jde o smrt patnáctiletého dítěte," řekl dnes předseda senátu Vladislav Šlapák.

I z toho důvodu jsou podle soudu u hlavních pachatelů na místě výjimečné tresty ve výměře od 20 do 30 let. U Zavřela i Doležala soud přitom konstatoval, že tresty uložené krajským soudem byly nepřiměřeně mírné. Zpřísnil je především s ohledem na způsob a okolnosti vraždy dívky, ale i na vystupování mladíků po činu.

Rodině musí zaplatit odškodné

Vrchní soud tak částečně vyhověl odvolání státní zástupkyně, která žádala vyšší trest pro Zavřela i Doležala. U Doležala však požadovala změnu právní kvalifikace a trest ve výši 15 let.

Naopak odvolání Kisiova a Zavřela, kteří se domáhali především nižšího trestu, soud zamítl. Kisiov a Zavřel musí podle rozsudku zaplatit rodičům a bratrovi zavražděné odškodné ve výši 655 tisíc korun, Kisiov navíc i náhradu zdravotní pojišťovně.

Kisiov a Zavřel, kterým bylo v době činu 19 let, odmítli už dříve u soudu vypovídat. Oba pouze uvedli, že je celá věc mrzí. O rok mladší Doležal tvrdí, že k vraždě dívky kamarády nepobízel a s úklidem těla jim pomohl jen proto, že z nich měl strach.

Zalekli se hrozby policií

Podle spisu Kisiov loni 16. března dívku nahou vyhodil z okna svého bytu v jihlavské Havířské ulici, když mu údajně po pohlavním styku řekla, že nahlásí policii, že ji znásilnil. Dívka pád z jedenáctimetrové výšky přežila a Kisiov ji odvlekl zpět do bytu.

Zároveň zavolal Zavřelovi a Doležalovi a pozval je domů. Všichni tři mladíci byli silně opilí. Začali podle obžaloby přemýšlet, jak se dívky zbavit. Kisiov policii popsal, že ji nejprve škrtil rukama, pak ho vystřídal Zavřel. Ten pak prý Kisiovovi poradil, aby si vzal motorkářskou botu. Kisiov si ji obul a stál na dívčině hrudníku.

Oběť i toto trýznění přežila. Pak ji Kisiov se Zavřelem škrtili kabelem od počítače. Nakonec dívku podle Kisiovovy výpovědi na polici uškrtil Zavřel textilním páskem. Tělo oběti tři mladíci zabalili do prostěradla a vhodili ho do kontejneru. Ostatky skončily na skládce, kde byly po několika dnech nalezeny. Z dívčina těla zbylo jen torzo - našlo se z něj asi 20 procent.

ČTK, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme