Naučil cizince poznávat Prahu a číst českou literaturu. U nás se o něm moc neví

Ukazuje Prahu nejen romantickou ale hlavně reálnou. Profesor Yaleovy univerzity českého původu Peter Demetz tak chce zabránit tomu, aby se české hlavní město proměnilo v kulisy pro turisty. Za své práce o české kultuře a historii dostal na právě probíhajícím veletrhu Svět knihy Cenu Jiřího Theinera udělovanou za boj o svobodu slova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Demetz | Foto: Jiří Kamen | Zdroj: Český rozhlas

Nejznámější kniha Petera Demetze se jmenuje Praha černá a zlatá.

Napsal ji už v 90. letech minulého století, když si jeho američtí studenti dělali z Prahy novou romantickou Paříž. O našem hlavním městě mluvili jen v souvislosti s Kafkou nebo Havlem. O skutečném životě a historii nevěděli nic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Petera Demetze přibližuje Zuzana Vlčková

To chtěl Peter Demetz změnit. Prahu ale o mystiku připravit rozhodně nechtěl.

„Myslím, že jsem to často slyšel od čtenářů, že litovali, že jsem proti magice. Ale nejsem proti tomu. Jsem proti tomu, aby se to zjednodušovalo, aby se řeklo Praha, to je magie. Pro mě Praha jsou obyčejní lidé,“ říká Peter Demetz.

Cenu Jiřího Theinera obdržel i proto, že je jakýmsi „posledním Pražanem“. Myslí si to o něm jeden z porotců, historik literatury Martin C. Putna.

„Je jedním z posledních, kteří skutečně sami zažili slavnou mytizovanou éru předválečné pražské, to znamená židovsko-německo-české, kultury. Ale není jenom tím, kdo na ni vzpomíná, on je také tím, kdo ji analyzuje, on je její velký demystifikátor, demýtyzátor,“ vysvětluje Martin C. Putna.

Peter Demetz se narodil 21. září 1922 v Praze. Jeho rodina se přestěhovala do Prahy z Jižního Tyrolska. Otec působil jako divadelní dramaturg a hrál významnou roli v pražských literárních kruzích. Maminka-židovka zahynula v koncentračním táboře. Peter studoval na Univerzitě Karlově germanistiku. Promoval v roce 1948 a téhož roku utekl do Německa, kde působil v mnichovském rádiu Svobodná Evropa. V roce 1949 emigroval do Německa, od roku 1953 žil v USA, kde se stal státním úředníkem. V 60. letech působil jako ředitel germanistiky na Yaleově univerzitě.

Demetz také zveřejnil rané práce Tomáše Garrigue Masaryka, které ho ukazují v jiném světle než jako neomylnou autoritu. Hodně se zabýval i básníkem Rainerem Mariou Rilkem a zdůrazňoval skutečný život básníka, který neodpovídal tomu, jak ho vykreslovala společnost.

Mýty chce Demetz bořit i dnes. Ve svých 92 letech pracuje na knize o diktátorech a jejich oblíbených filmech.

„Mám dojem, že Hitler miloval film Viva Villa! o mexikánském revolucionáři. Myslím, že on se cítil jako Wallace Beery nebo Viva Villa. A to mně bylo zajímavý, poněvadž jsem ten film viděl dvacetkrát. Mně se ohromně líbil,“ přibližuje Peter Demetz.

Peter Demetz emigroval v roce 1949. Od roku 1953 žije ve Spojených státech. Do Česka se vrací skoro každý rok.

Zuzana Vlčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme