Nevidomým v Jihlavě komplikuje život ranní navážka a unikátní cyklostojany

Nevidomí z Jihlavy se v ranních hodinách snaží vyhýbat Benešově ulici. Ranní navážka do obchodů je pro ně nebezpečná. Problémy jim způsobují i originální stojany na kola v centru města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unikátní cyklostojany v Jihlavě jsou pro nevidomé nebezpečné | Foto: Olga Štrejbarová

Přepravní vozy, které zásobují obchody v Benešovu ulici, stojí souběžně s chodníkem a mají otevřená křídla, a právě ta jsou pro nevidomé překážkou.

„Křídla jsou otevřená do výšky obličeje, zatímco od pasu dolů je volno. Hůlka projede pod křídlem a horní část těla, hlavně obličej a hlava, pak do křídel naráží,“ informuje Jana Kuczová, šéfka jihlavského Tyfloservisu.

V Jihlavě žije aktuálně kolem tří stovek nevidomých a slabozrakých. Vedle ranní dovážky jim život komplikují i stojany na kola. Kovové siluety lidských postav s ostrými hranami jejich bílá hůl nemůže na cestě zaznamenat, a tak do nich často narážejí.

Nástrahou pro nevidomé jsou i reklamní poutače | Foto: Olga Štrejbarová

„Stojany jsou skutečně nebezpečné, hůlka do nich lehce zajede a nevidomý pak netuší, kde je. Ostré hrany stojanů navíc můžou způsobit zranění,“ komentuje jihlavské specifikum Jana Kuczová, která nevidomé orientaci ve městě učí.

Další nástrahou jsou v těchto dnech pro nevidomé také reklamní poutače před obchody a restauracemi, takzvaná áčka. Těch je oficiálně v Jihlavě kolem padesáti.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme