Lidé mohou mimořádně navštívit podzemí Stalinova pomníku. Otevírá se po 20 letech

Stovky tun nejlepšího českého mramoru spotřebovali sochaři a kameníci, když budovali v Praze na Letné Stalinův pomník. V padesátých letech to bylo největší, nejdražší a nejbizarnější sousoší v Evropě. Památník slavnostně odhalili 1. května 1955 a už v roce 1962 ho pyrotechnici odstřelili. Zbytek nahrnuli buldozery do obrovského bunkru, který pod sochou vznikl. A právě tento bunkr je dnes mimořádně otevřený veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CZN100502 - Stalinův pomník | Foto: Kateřina Kubalová

„Tady to vypadalo stejně jako teď. Akorát tady byl větší bordel. Pamatuji si z dětství, že když byly nějaké slavnostní dny, v těch bronzových mísách skutečně hořely ohně. Bylo to velice sugestivní,“ vzpomíná historik architektury Zdeněk Lukeš.

Stalinův pomník má skrz naskrz prolezlý ještě z porevolučních dob, kdy měli lidé různé plány, jak prostor využít. Kromě slavného klubu Bunkr a Radio 1 tam ale nebylo nikdy nic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zcela výjimečně se dnes otevírá lidem bývalý Stalinův pomník v Praze na Letné. Co tam uvidí, zjišťoval reportér Lubomír Smatana

„Možná, že tady byly nějaké jednotlivé akce typu, co děláme teď my. Ale nenašel jsem to nikde. Myslím, že od toho klubu tu nic nebylo,“ říká Martin Kotas ze sdružení Opona.

Právě lidé se sdružení Opona zajistili, aby se mohl památník otevřít veřejnosti. Ale k vidění tam vlastně nic není. Jan obrovské prázdné prostory plné pavoučích sítí. Zdeněk Lukeš by tam rád viděl sochy všech Stalinů, Gottwaldů a Fučíků, které se ukrývají ve skladech českých měst.

Podzemí Stalinova pomníku se otevírá. Kromě tmy je k vidění suť a železobeton

Číst článek

„Vzkřísit myšlenku a navozit sem všechny pomníky, se kterými si nikdo neví rady, by mohlo být docela zajímavé. Aspoň by to tady trochu ožilo. Bylo by to určitě děsivá podívaná, i to místo je děsivé. Je spojené s postavou největšího masového vraha minulého století. Nic veselého asi tady být nemůže,“ konstatuje.

Stalinův pomník je otevřen pouze dnes. Zájemci dostanou na hlavu žlutou přilbu, baterku a zasvěcený výklad z historie největšího sousoší v Evropě,

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme