Poběžovice na Domažlicku dostaly nižší dotaci na školku, chtějí se bránit soudní cestou

Evropské dotace jsou pro mnoho obcí výhrou, protože s jejich pomocí mohou vybudovat věci, které by si jinak nemohly dovolit. V Poběžovicích na Domažlicku ale vyúčtování evropské dotace za novou mateřskou školu způsobilo velké finanční problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Materšká školka v Poběžovicím na Domažlicku | Zdroj: ČTK

„Poběžovice porušily zákon o zadávání veřejných zakázek. Příjemci za to byla udělena finanční korekce ve výši zhruba 13 milionů korun,“ vysvětluje Martina Kubice z Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad, který dotaci o zmíněnou částku ponížil.

Poběžovice měly přitom pro stavbu nové mateřské školy pádný důvod. „Byly tam technické problémy, hlavně se statikou,“ říká ředitelka Lenka Pekárová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Poběžovicích natáčela Martina Klímová

„Školka byla v havarijním stavu, děti jsme měly několik let mimo Poběžovice. Šlo o nutné investice. Myslím, že jde o jednu z nejmodernějších školek v Plzeňském kraji,“ doplňuje starosta Poběžovic Hynek Říha.

V nové školce se o děti stará vysokoškolsky vzdělaný personál a kapacita 100 dětí je téměř naplněna. Podle ředitelky zařízení slouží i dětem z okolí a ze sociálně znevýhodněného prostředí.

„Třídy jsou v rámci dotace vybaveny elektronikou a právě děti u tohoto prostředí mají šanci se dostat k počítačům. Máme i interaktivní tabule. Pro děti je to přínosem,“ má jasno Pekárová, podle které neproplacená korekce ROPu na provoz školky až tak nepůsobí.

„Je navržená tak, aby regionu pomáhala. Máme i třídu logopedickou, jsou tady dvojčátka, která mají vrozenou vývojovou vadu centrálního nervového systému a dětskou mozkovou obrnu. Chodí o berlích, školka je ale celá bezbariérová. Mohou se chodit i děti s problémy chování, autismu nebo děti s mentální retardací,“ podotýká Pekárová.

Děti v mateřské školce v Poběžovicích | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Ale ani nadstandardní služby poběžovické školky problém s pokrácenou dotací neřeší. Výstavba stála 60 milionů korun a město mělo dostat 90 procent z ROPu Jihozápad. Nakonec inkasovalo o čtvrtinu méně a nevyhnulo se dalšímu šetření.

„Podnět k přezkumu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jsme podali my. ÚHOZ nám v dubnu letošního roku odeslal oznámení s tím, že v současné době neshledává důvody pro to, aby zahájil správní řízení. Úřad Regionální rady není vázán se tímto rozhodnutím nějaký způsobem zaobírat, na korekci budeme trvat,“ říká Kubice z Úřadu regionální rady.

Město pochybnosti při výběrovém řízení odmítá

S tím se ale Říha nechce smířit: „Korekce byla provedena podle mého názoru provedena na základě trochu vykonstruovaného příběhu o tom, že jsme byli diskriminační ve výběrovém řízení. Pochybnost vznesenou úřadem Poběžovice zásadně odmítá.“

Říha navíc dodal, že město se svými právníky připravuje „žádost“ o přešetření. „Budeme žádat, abychom dostali dotaci vyplacenou v plné výši,“ dodal starosta Poběžovic.

Spor o peníze, které měly posloužit dobrému účelu, možná skončí u soudu a dluh města se bude zvyšovat o úroky z nesplacené půjčky.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme