Stavební úřad Prahy 1 povolil pomník letcům, památkáři nesouhlasí

V centru Prahy se schyluje ke konfliktu mezi památkáři a stavebním odborem první městské části. Ten dnes povolil vybudování pomníku československým válečným letcům na Klárově, ačkoliv Národní památkový ústav dvoumetrovou sochu okřídleného lva na tomto místě odmítl a jeho rozhodnutím se chtějí řídit i památkáři magistrátu. Stavební úřad ale na jejich stanovisko nečekal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko-britská komunita žijící v ČR věnuje dvoumetrovou sochu okřídleného lva jako poctu českým pilotům bojujícím v RAF za druhé světové války. Na snímku je model sochy. | Zdroj: ČTK

Stavební úřad běžně na stanoviska ostatních úřadů čeká. V tomto případě to ale podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého nebylo možné, protože hrozilo, že rozhodnutí nebude vydáno včas.

„Praha 1 byla do celé záležitosti vtažena z toho důvodu, že paní velvyslankyně jako poskytovatel daru chtěla věc nějakým způsobem řešit. My jako městská část jsme 17. 4. požádali o stanovisko jako stavebník a na to je 30 dní. Nebylo rozhodnuto, takže stavební úřad, protože má všechny potřebné souhlasy kromě stanoviska orgánu státní památkové péče, rozhodl z důvodu nebezpečí prodlení a mezinárodní ostudy tak, jak rozhodl,“ řekl Lomecký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Argumenty starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a Ondřeje Šefců z Národního památkového ústavu zazněly v pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu

Socha, kterou věnuje Česku zdejší britská komunita, by totiž měla být odhalená už 17. června za přítomnosti vnuka někdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Ambasáda a Praha 1 ji chtějí od začátku umístit na Klárově.

Památkáři z Národního památkového ústavu samotnou myšlenku pomníku letcům v centru Prahy přivítali, konkrétní lokalitu však považují za nevhodnou. Neodpovídá podle nich rozměrům památníku a vadí jim také, že v parčíku už jeden pomník je.

„My jsme dostali žádost městské části Praha 1 koncem dubna a neměli jsme možnost v předstihu nějakým způsobem s žadatelem vyjednávat o možné lokaci. My jsme o to jednání velice stáli, tušili jsme, že takový požadavek je už asi půl roku, ale nikdo nás nepozval k jednacímu stolu, nikdo s námi nejednal o tom, zda je toto místo vhodné, nevyslechl si naše argumenty,“ podotkl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.

Magistrátní památkáři se hodlají proti rozhodnutí stavebního odboru odvolat. Vše podle nich může v krajním případě skončit i odstraněním památníku.

Veronika Sedláčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme