Antimonopolní úřad udělil Praze další pokutu za Opencard. Tentokrát milion

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Praze pokutu jeden milion korun za projekt Opencard. Tentokrát je to za smlouvy, které rada města uzavřela bez výběrového řízení s firmou Haguess v roce 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Sankce zatím není pravomocná, Praha se proti ní chce odvolat.

Mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá uvedla, že ÚOHS ve svém rozhodnutí neuznal argumentaci hlavního města Prahy.

Na základě uzavřené licenční smlouvy nemohl magistrát podle mluvčí zadat zakázku jinému dodavateli než dosavadnímu poskytovali služeb společnosti Haguess.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Hudeček vysvětloval, proč antimonopolní úřad udělil Praze další pokutu za projekt Opencard

„Smlouvy uzavřené exprimátorem Pavlem Bémem neumožňovaly zachovat se jinak. Trváme na tom, že současná rada postupovala zcela s péčí řádného hospodáře a rozhodla se nezahodit investici ve výši 1,2 miliardy korun,“ říká mluvčí pražského magistrátu Petra Hrubá.

Podobně argumentuje také primátor hlavního města. Podle Tomáše Hudečka jsou smlouvy od roku 2006 do roku 2012 napsány tak, aby zamkly licenční politiku pro jednu firmu. Podle něj pokuta ÚOHS reflektuje reálný stav věcí.

„Veškerý systém smluv a dodatků v kauze Opencard je nastaven tak, že jedna firma vlastní licenční práva. My s tím teď bojujeme, to je v podstatě pravdivá věc. Město se bránit bude a požádáme o rozklad,“ konstatoval Hudeček.

V souvislosti s kartou Pražana už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Některé členy nynější i minulé rady včetně Hudečka a jeho předchůdce Bohuslava Svobody stíhá policie. Svou vinu odmítají. Projekt Opencard, který stál Prahu 1,2 miliardy, podle Hudečka dřív zrušit nešlo.

Primátor Tomáš Hudeček ve studiu Reginy | Foto: Eva Dvořáková

„V roce 2012 byla jediná možnost. Buď ze dne na den nechat projekt spadnout, tím pádem by milion lidí v Praze jezdilo dva měsíce zadarmo, nebo to nouzově prodloužit, což se stalo. Na to právě antimonopolní úřad vydal pokutu,“ dodává Hudeček.

Není to první pokuta, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže hlavnímu městu vyměřil.

„Úřad již dříve uložil Praze pokutu 600 tisíc korun a Dopravnímu podniku hlavního města 500 tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách,“ vysvětluje mluvčí ÚOHS Marek Švanda.

Tyto pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

Kateřina Pospíšilová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme