Nezaměstnanost v Pardubickém kraji klesla, lidé s hendikepem ale práci najdou jen těžko
Květen přinesl další velké oživení trhu práce, v Pardubickém kraji se počet nezaměstnaných snížil a region je hluboko pod celostátním průměrem. Přesto jsou lidé, kteří mají velký problém najít nějaké volné místo. Třeba proto, že mají nějaké omezení a zaměstnavatelé stále nejsou připraveni na to přizpůsobovat pracovní podmínky zdravotnímu stavu zaměstnanců.
„Jsem invalidní důchodce, a protože jsem nemohl sehnat práci, tak mě tady už dávno vyškrtli. Kvůli zdravotnímu stavu, ale hlavně věku, letos je mi 58 let,“ říká před nástěnkou s volnými místy na pardubickém úřadu práce Zdeněk Šprachta.
„Doktor mi doporučuje lehkou práci v sedě a na jednu směnu. A to je asi v dnešní době nereálné,“ konstatuje. S invalidním důchodem prý vyjde, ale chce pracovat.
Lidé s handicapem mají často velký problém najít práci. Jeden příběh natočila redaktorka Drahomíra Bačkorová ve vestibulu pardubického úřadu práce.
„Člověk si připadá nepoužitelný. Kdybych se nestaral o 92letou matku, bylo by to ještě horší. Jediné, co můžu dělat, je provozovat trafiku. Chtěl bych mít styk lidmi,“ dodává.
Ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl přiznává, že právě věková skupina nad 50 let a ještě se zdravotním omezením má na trhu práce velký problém. „Zaměstnavatelé tyto lidi nechtějí,“ vysvětluje a dodává:
„My máme několik programů, pomocí kterých se i takovéto lidi snažíme umístit. Snažíme se zaměstnavatelům přispívat finančními prostředky, které dává na tyto účely stát, respektive Evropská unie. Zaměstnavatelé mají ale určité předsudky, které vyplývají z předchozích ustanovení zákoníku práce, jenž už ale dávno neplatí.“