Ukrajinský prezident Porošenko zastavil veškerou vojenskou spolupráci s Ruskem

Ukrajinský prezident Petro Porošenko po včerejší schůzce Bezpečnostní rady státu nařídil, aby veškeré podniky vojensko-průmyslového komplexu zastavily spolupráci s ruskými partnery. Na tento krok okamžitě reagoval ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Petro Porošenko | Zdroj: Reuters

Na Ukrajině tento krok poznamená 79 společností, v Rusku to bude dokonce 859 firem.

Ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema upozornil, že již předtím předseda ukrajinské Nejvyšší rady Oleksandr Turčynov podepsal výnos nařizující přerušení vojenské spolupráce s Ruskem a dodávek zbraní do Ruska.

Podle ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina Moskva připravuje plán, podle kterého nahradí dovoz vojenského materiálu z Ukrajiny. Ruská vláda se prý pro úplnou náhradu subdodávek z Ukrajiny rozhodla už 10. června.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor Ukrajiny a Ruska sleduje komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák

Rusko s Ukrajinou spolupracovalo při výrobě raketové a letecké techniky, plavidel a těžkých zbraní už od dob Sovětského svazu. Ukrajina dodávala například 70 procent motorů pro vrtulníky ruské armády nebo plynové turbíny pro ruské lodě.

Ruský prezident Vladimir Putin v dubnu prohlásil, že ztráty z případného zastavení zbrojní spolupráce s Ukrajinou dokáže země vyrovnat během jednoho a půl až dvou a půl roku. Ukrajinský zbrojní průmysl ale podle něj tuto ztrátu nepřežije, protože nemá zajištěn jiný odbyt.

Dokument však nezakazuje spolupráci při výrobě zboží, které má nejen vojenské, ale také civilní využití, jako jsou například vrtulníkové motory.

ČTK, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme