Roční účet za cukrovku druhého typu? 38 miliard korun, vyčíslilo ministerstvo

Třicet osm miliard korun. Takové jsou podle ministerstva zdravotnictví celkové roční náklady na léčení cukrovky druhého typu. Tedy v podstatě nemoci ze špatného životního stylu. Odborníci poprvé spočítali, kolik stojí tato civilizační nemoc a všechny její dopady na život diabetiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inzulín

Inzulín | Foto: Marián Vojtek

Cukrovka celkem připraví české zdravotnictví asi o desetinu peněz ze zdravotního pojištění. Finančně zatěžuje také pacienty a jejich rozpočet.

„Co se týká inzulinu, protože mám inzulinovou pumpu, tak mývám inzuliny v lahvičce. A tam je doplatek za jednu krabičku 10 korun. Inzulinů mi lékař předepisuje 20, takže to už se napočítá, pak se platí samozřejmě za recept,“ říká diabetik Marián a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, kolik stojí cukrovka, natáčela redaktorka Lenka Jansová

„Pokud jsou další nemoci, jako je zvýšený krevní tlak, tak tam se to pohybuje už ve vyšších řádech, takže když jdu do lékárny jednou za měsíc pro inzuliny, prášky na tlak, tak tam nechám 1000 až 1500 korun.“

Chronické komplikace cukrovky

Už třetina pacientů trpí nákladnými chronickými komplikacemi cukrovky. „Může vést buď ke komplikacím, které mohou vést až k selhání ledvin, poškození zraku a především, to je nejčastější u diabetiků, může dojít k infarktu myokardu, k cévním mozkovým příhodám. Komplikací je bohužel celá řada,“ podotýká profesor Martin Haluzík z interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Léčení těchto komplikací stojí víc peněz než léčení cukrovky. „Léčba je poměrně dost drahá. Nicméně všechny analýzy ze světa a i platné pro Českou republiku říkají, že následná léčba těchto komplikací je vždycky dražší,“ vysvětluje předseda Diabetické asociace profesor Milan Kvapil.

Může dojít k invaliditě

Věk pacientů, ve kterém se u nich objeví cukrovka druhého typu, se v Česku snižuje až k hranici kolem 50 let a současně se prodlužuje průměrná délka života i hranice pro odchod do důchodu. Člověk s dobře léčeným diabetem může tedy třeba dalších dvacet let chodit do práce. Martin Haluzík ale dodává, že se kvůli cukrovce také může stát z pacienta invalida.

„K invaliditě vede při delším trvání u poměrně vysokého procenta pacientů, nedá se to říct úplně přesně. Ale v každém případě, vzniknou-li komplikace, tak to pacienta může významně omezovat a ohrožovat na životě z dlouhodobého horizontu,“ doplňuje Haluzík.

Kolik stála invalidita způsobená cukrovkou, spočítala Česká správa sociálního zabezpečení. V roce 2013 to byla skoro miliarda a čtvrt. Další peníze je třeba dát na péči, dávky sociální podpory, příspěvky na mobilitu nebo zvláštní pomůcky.

Počet diabetiků se v České republice za posledních 20 let zdvojnásobil - cukrovku teď má v podstatě každý desátý.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme