Neziderské jezero v Rakousku nabízí turistům téměř přímořskou atmosféru

Rakousko nejsou jenom Alpy, ale i spousta krásných zákoutí. Právě v konkurenci velehor tyhle rakouské oblasti zůstávají trochu ve stínu. Například cestou k moři lidé zemí jen projíždějí. Minimálně přímořský pocit přitom ale nabízí i jedna rakouská oblast - Neziderské jezero. Je to obrovská, mělká vodní plocha obklopená chráněnou přírodou. Díky neustálému větru má jezero punc ráje vodních sportů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládne tady skoro přímořská atmosféra | Foto: Vojtěch Berger

Neziderské jezero má skoro 40 kilometrů na délku, 14 kilometrů na šířku a jeho průměrná hloubka je 2 a půl metru.

„My najíždíme kilometry na kolech, mají tady bezvadně řešené cyklostezky,“ pochvaluje si Češka.

Neziderské jezero je známé obrovskou pestrostí ptactva. Stovky druhů ptáků se dají pozorovat ze speciálních dřevěných vyvýšených plošin.

„Tohle je starý dalekohled, zvětšuje jen asi osmkrát. Poznám čápa nebo divokou husu i podle toho, jak letí. Na všechny ty malé ptáky bych potřeboval jít blíž, ale tam se zase nesmí,“ ukazuje důchodce Helmut Wener do dálky odkud se zrovna zvedá hejno ptáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace a rady pro turisty z Rakouska přináší zpravodaj Vojtěch Berger

V jižním cípu jezera má příroda absolutní přednost. Turisti můžou křižovat národní park na kolech nebo elektrokolech, která se u jezera dají půjčit. Nesmí ale opustit vyznačenou stezku, trhat rostliny, rušit zvířata, stanovat a rozdělávat oheň.

Restaurace okolo jezera nabízejí nejčastěji kapry nebo candáty, specialitou jsou atlantské makrely na rožni. K rybám servírují směs zeleniny.

Zatímco dřív se hustým rákosím kolem jezera prchalo z východního bloku za svobodou a lidé kličkovali mezi maďarskými pohraničníky, dnes se v tom stejném rákosí projíždí kánoe s průvodci a ukazují turistům unikátní přírodu.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme