Někteří Rusové na leteckém veletrhu ve Farnborough chybí, Britové jim nedali víza

Na prestižním leteckém veletrhu v anglickém Farnborough zní ruština o poznání méně než na minulých přehlídkách. Kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi totiž britská strana většině členů ruské delegace odmítla udělit víza. Dost možná se na jihoanglickém nebi neobjeví ani největší tahák leteckého týdne, americká neviditelná stíhačka F-35.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model ruského letounu Antonov na leteckém veletrhu v britském Farnborough. Ruská delegace bude letos chudší, část lidí nedostala od Britů víza kvůli ruskému postoji k Ukrajině | Zdroj: Reuters

Ve Farnborough se tradičně uzavírají smlouvy na dodávky letadel a vrtulníků v hodnotě desítek miliard liber.

Významný ruský zbrojní koncern Rosoboronexport už přiznal, že neudělení víz zmařilo řadu významných jednání se zahraničními partnery.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z veletrhu ve Farnborough se do vysílání Radiožurnálu přihlásil zpravodaj Jiří Hošek

Ruská ambasáda nad postojem britské strany vyjádřila lítost a bude prý žádat oficiální vysvětlení. Vicepremiér Dmitrij Rogozin dokonce vyzval zástupce ruských společností, kteří dorazili, aby se z Farnborough vrátili domů.

Dnešní zahájení veletrhu si nenechal ujít ministerský předseda David Cameron, který potvrdil uvolnění 1,1 miliardy liber ze státního rozpočtu na nákup letecké techniky a vybavení pro britské ozbrojené síly. Cameron zalitoval, že to vzhledem k úsporným opatřením nemůže být částka vyšší.

Mnohem zajímavěji vypadá záměr britské vlády vybudovat ve Spojeném království kosmodrom pro komerční lety do vesmíru. Detaily budou ve Farnborough oznámeny zítra, ale už dopředu prosáklo, že by projekt s vládními garancemi mohl začít v roce 2018 a že by se kosmodrom mohl vybudovat nejspíš ve Skotsku.

Neviditelná americká stíhačka má problémy, do Anglie zatím nedorazí

Na zahájení leteckého veletrhu se oproti očekávání neukáže neviditelná stíhačka F-35. Superdrahý projekt se dál potýká s technickými problémy. Všechny stroje vybavené technologií Stealth musejí na inspekci motorů kvůli požáru, ke kterému došlo 23. června.

Podle posledních informací z Pentagonu by nemělo jít o „endemický problém“ a výrobce Lockheed Martin stejně jako pořadatelé přehlídky věří, že by se F-35 koncem týdne mohla do Farnborough přiletět. V opačném případě by to byl velmi nepříjemný marketingový zádrhel.

Jiří Hošek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme