Na Ústecku už letos začalo podnikat téměř 1500 lidí. I díky dotaci od úřadu práce

Za první pololetí začalo v Ústeckém kraji podnikat téměř 1500 lidí. To je víc než za celý loňský rok. Úřad práce zvyšující se trend vítá. Zároveň novým podnikatelům nabízí do začátku finanční pomoc. Díky tomu začala podnikat i Romana Štulíková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústí nad Labem - úřad práce

Ústí nad Labem - úřad práce | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Asi bych se k tomu kroku, být sama na sebe, neodhodlala, kdyby mě k tomu nedonutily okolnosti. Před pěti lety se mi narodila úžasná dcera a najít práci pro matku samoživitelku není úplně jednoduché. Ale i tak jsem to zkoušela šestkrát,“ popisuje 34letá Romana Štulíková.

Před narozením dcery pracovala dlouhou dobu v telekomunikacích. Nakonec se rozhodla splnit si sen a otevřela si v Chlumci na Ústecku vlastní květinářství. „Dá se říct, že se snažím uživit tím, co mě hodně baví, přestože je to úplně odlišné od toho, co jsem dělala doteď.“

Reakce okolí ale tak idylická nebyla. „Taky poslouchám, že jsem se měla věnovat tomu, v čem jsem byla dobrá. Ale už toho bylo dost a ono to skloubit s dcerou hlavně ani nejde,“ dodává mladá žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podporu začínajících podnikatelů v Ústeckém kraji se zajímal redaktor Jan Bachorík

A právě dotace od úřadu práce byla pro Romanu Štulíkovou možností, jak začít podnikat.

„Zájemce dostane dotaci na základě toho, že si požádá o příspěvek na zahájení podnikání, a pokud my posoudíme, že to, v čem by chtěl podnikat, je životaschopné, tak mu na to můžeme přispět,“ říká Jaroslav Kunc z ústeckého krajského úřadu práce.

Příspěvek může dosáhnout až 80 tisíc

Dotace začíná na 35 tisících a podnikatel může dostat až 80 tisíc korun. Poskytnutí podpory má ale svoje podmínky – její příjemce musí následně podnikat přinejmenším rok a půl. „Pokud by minimálně 1,5 roku nepodnikal, tak by pak vracel alikvotní část dotace.“

Lidé, kteří začnou podnikat i s tím, že dostanou do začátku dotaci, jsou pro stát podle Jaroslava Kunce mnohem levnější.

„Uchazeč, který je jenom v evidenci úřadu práce a třeba ani nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ale má jenom sociální dávky a odvádí se na něj zdravotní pojištění, tak i ten je pro stát dražší než ten, kterého my podpoříme, začne podnikat a vlastně vrací státu peníze tím, že začne odvádět daně, platí si sociální a zdravotní pojištění,“ vysvětluje.

Letos má úřad pro začínající podnikatele připraveno 20 milionů korun.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme