Moskva oznámila výsledky nedávných vojenských manévrů. Putin přislíbil další

Ruské vojenské jednotky s desítkami tisíc vojáků jsou schopné přemístit se za tři dny až do oblastí vzdálených přes 3000 kilometrů. Potvrdilo to podle ministra obrany Sergeje Šojgu nedávné rozsáhlé cvičení, do kterého se zapojily celé armádní svazy. Opakované rozsáhlé manévry kritizoval s ohledem na ukrajinskou krizi Západ i Kyjev. Prezident Vladimir Putin ale už přislíbil další obdobné akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu během vojenské přehlídky | Zdroj: Reuters

"Vojenského cvičení se zúčastnilo přes 65 000 vojáků, 177 letadel, 56 bitevních helikoptér, 5500 vojenských vozidel a obrněných transportérů," řekl ruský ministr obrany Šojgu.

Dodal, že zřejmě poprvé za posledních několik let byli výsadkáři ve velkém počtu i s vojenským vybavením přepraveni do oblastí vzdálených až 3500 kilometrů.

Nejnovější prověrky bojové připravenosti nařídil prezident Putin v polovině června, do stavu pohotovosti byly uvedeny všechny jednotky centrálního vojenského okruhu.

Do tohoto cvičení se nezapojily regiony přímo sousedící s Ukrajinou, v minulosti ale Moskva opakovaně čelila kvůli vojenské aktivitě u ukrajinských hranic kritice.

Po svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče vyslal Putin k ukrajinským hranicím desetitisíce vojáků. Ruský prezident tvrdil, že jsou tam v rámci cvičení, Západ i Kyjev se ale obávaly, že je to příprava na možnou invazi.

Aeromobilní divize - ruské specifikum

Bojovými prověrkami, jako byla ta červnová, chce Moskva podle vojenského analytika Martina Kollera ukázat, že pro případ útoku je připravena k boji. Letecký přesun velkých vojenských jednotek na tisíce kilometrů je podle něj ruské specifikum - země disponuje několika aeromobilními divizemi s těžkou výzbrojí.

„Rusko má obrovskou rozlohu, obrovskou délku hranic, velmi špatnou strukturu námořních přístavů, takže má velmi omezené možnosti přepravy vojáků po moři, a rovněž poměrně špatnou infrastrukturu z hlediska silnic a železnice.“

„Tudíž pro ně zásadním způsobem je letecký transport a vlastně prvotní problém z tohoto hlediska nebyla Ukrajina, ale byla to kdysi případná válka s Čínou, kdy bylo třeba přesunout poměrně velké jednotky,“ vysvětlil Koller.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme